REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odczyt IFO wesprze optymistów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Słabsze nastroje na rynkach światowych, a zwłaszcza negatywne sygnały napływające z Eurolandu (słabsze odczyty indeksów PMI, które zostały opublikowane wczoraj i rosnące obawy o kondycję fiskalną Irlandii), to jedne z kluczowych czynników, które rzutowały w ostatnich dniach na notowania złotego.

REKLAMA

Warto do tego dodać wciąż mizerne ożywienie gospodarcze w USA i wczorajsze słabsze dane o cotygodniowym bezrobociu, które miało negatywny wpływ na zachowanie się giełd. Niemniej to dane z Eurolandu będą miały teraz kluczowy wpływ na notowania EUR/USD. Opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 dane z Niemiec – indeks IFO – okazały się jednak zaskakująco dobre – indeks wzrósł we wrześniu do 106,8 pkt. z 106,7 pkt. w sierpniu (oczekiwano spadku do 106,2 pkt.). To może sprawić, że EUR/USD ponownie przetestuje maksima z 22 września w rejonie 1,3440. Poza tym, dzisiaj wpływ na notowania będą mieć też informacje z USA – zamówienia na dobra trwałego użytku (godz. 14:30) i sprzedaż nowych domów (godz. 16:00). Tutaj ważniejszy może okazać się drugi odczyt.

REKLAMA

Wracając do sytuacji w kraju, o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 6,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r, wobec 3,9 proc. r/r w lipcu. Z kolei stopa bezrobocia wyniosła w tym samym okresie 11,3 proc. – jak oczekiwano. Lepsze dane o sprzedaży w połączeniu z dobrym odczytem indeksu IFO z Niemiec, mogą dzisiaj pomóc złotemu. I to niezależnie od tego, iż publikacja GUS w środę nt. PKB za 2009 r., a także wypowiedź ministra Rostowskiego o 100 mld zł deficycie sektora finansów publicznych, doprowadziły do wzrostu obaw fiskalnych.

Zobacz: Kalkulator wymiany walut

EUR/PLN: Wczorajsze wybicie powyżej 3,9600-3,9640, to jednoczesny sygnał opuszczenia konsolidacji 3,9170-3,9640, w której tkwiliśmy od początku września. Zwłaszcza, że wczoraj po południu wykonaliśmy klasyczny ruch powrotny w okolice 3,9600-3,9640. Teoretycznie zasięg ruchu z konsolidacji daje poziom 4,00. Trudno jednak zakładać, iż dojdzie do tego na dzisiejszej sesji. Bardziej prawdopodobna jest ponowna próba zejścia poniżej 3,96 i to raczej nieudana.

REKLAMA

USD/PLN: Poranne wybicie powyżej 2,9850 okazało się jak na razie fałszywe, co pokazuje, iż dla utrzymania zwyżki, kluczowe będzie rosnące prawdopodobieństwo trwalszego zejścia poniżej 1,3285 na EUR/USD, na co się na razie nie zanosi. Stąd też dzisiaj bardziej prawdopodobny jest ruch w stronę 2,9550 (lokalne minima z 22 września).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Korektę rozpoczętą po południu 22 września z okolic 1,3440 można uznać za zakończoną, chociaż wskaźniki 4-godzinowe są w tym względzie dość opóźnione. To może jedynie prowokować do tezy, iż drugi szczyt na 1,3440 (dość prawdopodobny scenariusz) zostanie wyrysowany przy wyraźnych dywergencjach.

GBP/USD: Dla funta kluczowa bariera to teraz strefa 1,5714-1,5739 wyznaczana przez opory z ostatnich kilku dni. Układ dzienny pozostaje wzrostowy, ujęcie 4-godzinowe wygląda już nieco gorzej. Niemniej, jeżeli uda się utrzymać powyżej 1,5650, to będzie to sygnał do ponownego testowania 1,5714-1,5739, co jest paradoksalnie bardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Polecamy: Waluty on-line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA