| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Czy odczyt IFO wesprze optymistów

Czy odczyt IFO wesprze optymistów

Słabsze nastroje na rynkach światowych, a zwłaszcza negatywne sygnały napływające z Eurolandu (słabsze odczyty indeksów PMI, które zostały opublikowane wczoraj i rosnące obawy o kondycję fiskalną Irlandii), to jedne z kluczowych czynników, które rzutowały w ostatnich dniach na notowania złotego.

Warto do tego dodać wciąż mizerne ożywienie gospodarcze w USA i wczorajsze słabsze dane o cotygodniowym bezrobociu, które miało negatywny wpływ na zachowanie się giełd. Niemniej to dane z Eurolandu będą miały teraz kluczowy wpływ na notowania EUR/USD. Opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 dane z Niemiec – indeks IFO – okazały się jednak zaskakująco dobre – indeks wzrósł we wrześniu do 106,8 pkt. z 106,7 pkt. w sierpniu (oczekiwano spadku do 106,2 pkt.). To może sprawić, że EUR/USD ponownie przetestuje maksima z 22 września w rejonie 1,3440. Poza tym, dzisiaj wpływ na notowania będą mieć też informacje z USA – zamówienia na dobra trwałego użytku (godz. 14:30) i sprzedaż nowych domów (godz. 16:00). Tutaj ważniejszy może okazać się drugi odczyt.

Wracając do sytuacji w kraju, o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 6,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r, wobec 3,9 proc. r/r w lipcu. Z kolei stopa bezrobocia wyniosła w tym samym okresie 11,3 proc. – jak oczekiwano. Lepsze dane o sprzedaży w połączeniu z dobrym odczytem indeksu IFO z Niemiec, mogą dzisiaj pomóc złotemu. I to niezależnie od tego, iż publikacja GUS w środę nt. PKB za 2009 r., a także wypowiedź ministra Rostowskiego o 100 mld zł deficycie sektora finansów publicznych, doprowadziły do wzrostu obaw fiskalnych.

Zobacz: Kalkulator wymiany walut

EUR/PLN: Wczorajsze wybicie powyżej 3,9600-3,9640, to jednoczesny sygnał opuszczenia konsolidacji 3,9170-3,9640, w której tkwiliśmy od początku września. Zwłaszcza, że wczoraj po południu wykonaliśmy klasyczny ruch powrotny w okolice 3,9600-3,9640. Teoretycznie zasięg ruchu z konsolidacji daje poziom 4,00. Trudno jednak zakładać, iż dojdzie do tego na dzisiejszej sesji. Bardziej prawdopodobna jest ponowna próba zejścia poniżej 3,96 i to raczej nieudana.

USD/PLN: Poranne wybicie powyżej 2,9850 okazało się jak na razie fałszywe, co pokazuje, iż dla utrzymania zwyżki, kluczowe będzie rosnące prawdopodobieństwo trwalszego zejścia poniżej 1,3285 na EUR/USD, na co się na razie nie zanosi. Stąd też dzisiaj bardziej prawdopodobny jest ruch w stronę 2,9550 (lokalne minima z 22 września).

EUR/USD: Korektę rozpoczętą po południu 22 września z okolic 1,3440 można uznać za zakończoną, chociaż wskaźniki 4-godzinowe są w tym względzie dość opóźnione. To może jedynie prowokować do tezy, iż drugi szczyt na 1,3440 (dość prawdopodobny scenariusz) zostanie wyrysowany przy wyraźnych dywergencjach.

GBP/USD: Dla funta kluczowa bariera to teraz strefa 1,5714-1,5739 wyznaczana przez opory z ostatnich kilku dni. Układ dzienny pozostaje wzrostowy, ujęcie 4-godzinowe wygląda już nieco gorzej. Niemniej, jeżeli uda się utrzymać powyżej 1,5650, to będzie to sygnał do ponownego testowania 1,5714-1,5739, co jest paradoksalnie bardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Polecamy: Waluty on-line

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK