REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższy rating Portugalii przyczyną spadku EUR/USD

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Zaledwie wczoraj amerykański noblista prof. Robert Mundell „przypomniał” inwestorom o problemie państw grupy PIIGS, oceniając prawdopodobieństwo restrukturyzacji długu Grecji w przyszłym roku na 40 proc., a Portugalii, Hiszpanii i Irlandii nawet na 20 proc., to dzisiaj rano rynki finansowe „zaskoczyła” decyzja agencji Moody’s. Obniżyła ona rating dla Portugalii do A1 z perspektywą stabilną z wcześniejszych AA2.

REKLAMA

Uzasadniono to m.in. słabymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Informacja ta stała się dobrym pretekstem do spadku EUR/USD, który dość szybko zszedł w okolice 1,2525, stwarzając tym samym szanse na realizację przedstawionej wczoraj koncepcji zniżki do 1,2467. Zresztą wczoraj wieczorem doszło do testu oporu na 1,2611, gdyż wyniki Alcoa zaskoczyły pozytywnie. Dopiero pogorszenie się nastrojów w Chinach zdołało na powrót wzmocnić dolara względem euro. Tamtejszy nadzór bankowy poinformował, iż nadal będzie intensyfikował działania zmierzające do ukrócenia spekulacji na rynku nieruchomości przez blokowanie finansowania kolejnych transakcji przez banki.

REKLAMA

Dzisiaj kluczowe dla inwestorów będą dane z Niemiec, gdzie o godz. 11:00 poznamy odczyt indeksu ZEW w lipcu, a także wyniki aukcji greckich bonów skarbowych za 1,25 mld EUR. Poza tym planowane jest spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej, gdzie najpewniej omawiane będą przyjęte wczoraj na spotkaniu Eurogrupy założenia większej kontroli narodowych budżetów od 2011 r. i rozszerzenia mechanizmów sankcji dla państw łamiących przyjęte reguły. Poza tym poznamy dane z USA i Kanady odnośnie bilansu handlowego w maju.

A co w kraju? Spadek EUR/USD doprowadził dzisiaj rano do przełamania w górę poziomu 3,25 przez USD/PLN. Z kolei EUR/PLN wzrósł w okolice 4,0750 i być może na tym się nie skończy. Nastroje na rynkach światowych będą dzisiaj kluczowe. Pretekstem do ewentualnej korekty na giełdach mogą stać się znów obawy o sytuację w krajach Eurolandu, zwłaszcza, że nie można oczekiwać, iż agencje ratingowe nie będą ciąć swoich ocen dla kolejnych krajów.

Polecamy: Rynek finansowy

REKLAMA

EUR/PLN: Wczoraj jeszcze podaż na euro uderzyła sprowadzając notowania EUR/PLN na nowe minimum poniżej 4,06. Dzisiaj jednak sytuacja wygląda już inaczej, a biała świeca wzrostowa i ciekawe układy na dziennych i 4-godzinowych wskaźnikach, sugerują, iż sesję możemy zakończyć testując okolice 4,1000. Tym samym złamanie oporu na 4,08 może być tylko formalnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Proces budowania nowej fali wzrostowej trwa i dzisiaj można oczekiwać jego intensyfikacji. Zwłaszcza, że notowania na powrót znalazły się powyżej 3,25 i tym razem mają szanse dłużej utrzymać się powyżej tego poziomu. Celem może być strefa 3,28-3,30 w perspektywie najpóźniej do jutra. Wskaźniki wspierają koncepcję zwyżek.

EUR/USD: Wczoraj późnym wieczorem notowania odbiły się od oporu na 1,2611 potwierdzając tym samym, iż być może rozpoczynamy głębszą korektę. Potwierdzeniem tego faktu będzie złamanie kluczowych 1,2467. Trudno jednak ocenić, czy dojdzie do tego już dzisiaj, ale powinno mieć miejsce w tym tygodniu. Tej koncepcji sprzyja układ wskaźników dziennych i 4-godzinowych. Opór to rejon 1,2550-60.

GBP/USD: Wczoraj doszło do spadku poniżej 1,50 i naruszenia 1,4970. To kolejny sygnał słabości rynku, niezależnie od tego, że później notowania wróciły powyżej tych poziomów. Dzienne wskaźniki są fatalne, sugerując pogłębienie spadków. Wydaje się, zatem, że silniejsze wsparcia można wyznaczyć dopiero w rejonie 1,4850-1,4900. Niemniej ujęcie 4-godzinowe sugeruje, iż dzisiaj funt/dolar może wejść w konsolidację 1,4950-1,5050. Trzeba jednak pamiętać, iż w każdym momencie może ona zostać złamana.

Zobacz także: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA