| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Leasing a kredyt bankowy – co wybrać

Leasing a kredyt bankowy – co wybrać

Przedsiębiorcy często stają przed dylematem, w jaki sposób pozyskać finansowanie na prowadzenie własnej firmy. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest, czy leasing jest bardziej opłacalny od kredytu? Odpowiedź nie jest prosta.

1. Wstęp

2. Dostępność

3. Zabezpieczenie kredytu i leasingu

4. Dodatkowe świadczenia i cena zakupu środków trwałych

5. Tarcza podatkowa w przypadku leasingu i kredytu

6. Koszt leasingu i kredytu

1. Wstęp.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem sporych wydatków zarówno na rozwój, jak również serwis funkcjonujących maszyn pojazdów i innych środków trwałych. Przedsiębiorstwa mogą skorzystać z różnych źródeł finansowania wydatków, jednakże pozyskanie kapitału uwarunkowane jest od kilku czynników.

Jednym z takich czynników jest wielkość przedsiębiorstwa. Małe przedsiębiorstwa mają znacznie mniejsze możliwości pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności lub finansowanie inwestycji niż duże firmy czy korporacje. Dlatego obok funduszy własnych i powszechnie stosowanego kredytu bankowego coraz więcej zwolenników zdobywa inny sposób finansowania, mianowicie leasing. Oferta towarzystw leasingowych jest coraz bogatsza i coraz lepiej dostosowana do potrzeb i specyfiki firm o różnej wielkości, z różnych branż i o różnej kondycji finansowej. Leasing, jako forma finansowania inwestycji, jest coraz popularniejszy, przede wszystkim dzięki swoim walorom podatkowym. O ile np. zakup samochodów dla firmy można wliczyć w koszty poprzez amortyzację, o tyle skorzystanie z leasingu skraca ten okres nawet dwukrotnie. Wynika to z prawa podatkowego, które pozwala zaliczyć do kosztów czynsz leasingowy, pod warunkiem że umowa leasingu nie jest krótsza niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Oznacza to, że amortyzacja nabytych samochodów w warunkach standardowych musi trwać 60 miesięcy, ale proces rozliczania takiej inwestycji w kosztach w przypadku leasingu można skrócić nawet do 24 miesięcy.

W krajach o rozwiniętych rynkach kapitałowych kredyt jako źródło finansowania inwestycji staje się coraz mniej popularny. Przedsiębiorstwa używają kredytów raczej w celu zwiększenie kapitału obrotowego, czyli są to głównie kredyty krótkoterminowe. Oczywiście nie jest powiedziane że przedsiębiorstwa nie korzystają z kredytów długoterminowych. Robią to, jednak w dzisiejszych czasach kiedy to rynek kapitałowy w Polsce jest dużo bardziej rozwinięty niż przed kilkunastoma laty, znacznie rzadziej.

Kredyt bankowy jest jedną z możliwości finansowania projektów inwestycyjnych. Jednak jest on bardzo narażony na wpływ polityki monetarnej. Restrykcyjna polityka monetarna powoduje natychmiastowe podwyższenie kosztu kredytu natomiast dopiero zaawansowana polityka ekspansywna skutkuje obniżeniem oprocentowania kredytu. Dlatego też wielkie firmy lub korporacje działające w krajach o rozwiniętych rynkach finansowych raczej nie wybierają tej drogi finansowania projektów inwestycyjnych (emitują obligacje lub akcje). Jednak przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność finansują programy rozwojowe głównie kredytem bankowym. Zatem kredyty bankowe na programy inwestycyjne skierowane są do małych i średnich przedsiębiorstw. W Polsce takich przedsiębiorstw jest przeważająca większość.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK