| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Niewielki spadek oprocentowania kredytów

Niewielki spadek oprocentowania kredytów

W lipcu, podobnie, jak w trzech poprzednich miesiącach, na rynku kredytów hipotecznych mamy do czynienia ze stabilizacją. W przypadku trzech monitorowanych w raporcie walut pożyczkowych – złotego, franka i euro – nieznacznie spadło przeciętne oprocentowanie kredytów.

źródło Raport Szybko.pl i Expandera,
* - od

Stabilizacja dotyczy też kosztów kredytów w euro. Przeciętne oprocentowanie wynosi obecnie 4,71%, nieco mniej niż w czerwcu (4,96%) i sporo mniej niż pod koniec ub.r. (6,35%). To efekt spadku stopy rynkowej LIBOR do 1,074% na początku lipca z 1,26% na początku czerwca, przeciętna marża nie uległa bowiem zmianie i wynosi 3,6%.

Nazwa Banku

Opr. EUR

Marże EUR

Alior Bank S.A.

Min. LTV 70%

n/d

Bank BPH S.A.

5,01%

3,70%

Bank Pocztowy S.A.

n/d

n/d

Bank Zachodni WBK S.A.

n/d

n/d

BGŻ S.A.

n/d

n/d

Bank Ochrony Środowiska S.A.

5,29%

4,00%

Deutsche Bank PBC*

3,47%

2,40%

DnB NORD

4,14%

2,85%

DomBank

n/d

n/d

Dominet Bank S.A.

n/d

n/d

Eurobank

n/d

n/d

Fortis Bank Polska S.A.

n/d

n/d

GE Money Bank

4,83%

3,50%

ING Bank Ślaski S.A.

n/d

n/d

Kredyt Bank

n/d

n/d

Lukas Bank S.A.

n/d

n/d

mBank

4,71%

3,60%

Bank Millennium

n/d

n/d

MultiBank

4,71%

3,60%

Nordea Bank

4,34%

3,30%

Pekao Bank Hipoteczny

n/d

n/d

Pekao S.A. **

5,48%

4,20%

PKO BP S.A.

7,93%

6,86%

Polbank EFG

4,34%

3,30%

Invest Bank

b.d.

b.d.

Raiffeisen Bank

n/d

n/d

Średnia

4,93%

3,76%

Mediana

4,71%

3,60%

* - od
** - Przykładowo

W lipcu nie miały też miejsca istotne zmiany w zakresie wysokości wymaganego przez banki wkładu własnego. W przypadku kredytów w złotych mediana maksymalnego wskaźnika LTV (relacja maksymalnej kwoty kredytu do wartości nieruchomości) wynosi 90% przy rozpiętości od 75 do 100% (średnio 92%).

Zakup mieszkania w całości gotowe są sfinansować: Bank Pocztowy, Dominet Bank, Eurobank, BOŚ, Deutsche Bank, Kredyt Bank, Lukas Bank, mBank, Mulibank, PKO BP i Pekao SA. To w sumie 11 banków na 26 obecnych w zestawieniu. Zaciągnięcie kredytu bez wkładu własnego często wiąże się z koniecznością ubezpieczenia niskiego wkładu. Przykładowo w BOŚ maksymalny poziom LTV w standardowej ofercie to 80%, bank może jednak go podnieść do 100%, jeżeli kredytobiorca wykupi tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu. Podbnie jest w mBanku, Multibnaku czy w Lukas Banku. Deutsche Bank udzieli takiego kredytu tylko w przypadku, gdy minimalny dochód netto gospodarstwa domowego to 6 tys. zł miesięcznie.

W przypadku kredytów we frankach mediana wskaźnika LTV wynosi 78%, a w przypadku kredytów w euro 85%. Obecnie kredytów we frankach na zakup całości nieruchomości gotowe są udzielić tylko trzy banki: Deutsche Bank, mBank i Multibank. Wymaga to jednak spełnienia dodatkowych warunków, dotyczących dochodu czy ubezpieczenia wkładu własnego, a także posiadania przez kredytobiorcę o 20% wyższej zdolności kredytowej w stosunku do zdolności dla kredytu w złotych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK