| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Czy opłaca się zaciągnąć kredyt we frankach?

Czy opłaca się zaciągnąć kredyt we frankach?

Kredyt walutowy jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy obserwujemy wysoki kurs. Czy to oznacza, że warto właśnie teraz zadłużyć się we frankach? Eksperci są zdania, że notowania szwajcarskiej waluty mogą zmniejszyć się o ok. 14,5%, jeżeli uda nam się uporać z problemami finansowymi w strefie euro.

Dla osoby, która zaciągnie kredyt we frankach na kwotę 300 000 zł, umocnienie się złotego w stosunku do franka o wspomniane 14,5%, przy założeniu niezmienności kursu złotego do euro oraz stóp procentowych, oznaczałoby spadek zadłużenia o ok. 43 000 zł, a jednej raty – o 220 zł.

W przypadku kredytu w euro korzyści wynikające z różnic kursowych będą najprawdopodobniej mniejsze. Obecny kurs euro (3,96 zł) jest już niższy od jego średniej wartości (4,01 zł), liczonej od początku 1999 r., czyli od powstania strefy euro. To nie musi oczywiście oznaczać, że euro nie będzie tanieć. Jednak prawdopodobne jest, że jeśli do tego dojdzie, spadek kursu europejskiej waluty będzie mniejszy niż w przypadku kursu franka, który jest o 12,8% wyższy niż średnia ze wspomnianego okresu.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wskaźnik Big Maca wskazuje na to, że istnieje duża dysproporcja między kursami euro i franka. Aby uporać się z tymi różnicami, kurs CHF/PLN powinien obniżyć się do poziomu ok. 1,33 zł.

Argumentem przemawiającym za tym, że kurs franka może spaść mocniej niż euro, jest również popularny Wskaźnik Big Maca, służący do pomiaru parytetu siły nabywczej. Według niego frank jest aż o 66% przewartościowany w stosunku do dolara. Tymczasem euro tylko o 16%. Co ciekawe, według tego wskaźnika polski złoty jest niedowartościowany w stosunku do dolara o 30%. W rezultacie, aby zniwelować przewartościowanie franka i niedowartościowanie złotego, kurs CHF/PLN musiałby spaść do poziomu ok. 1,33 zł, jak wynika z wyliczeń, uwzględniających aktualne ceny Big Maca i kursy. Oczywiście ten wskaźnik pozostaje daleko od idealnej miary parytetu siły nabywczej i nie należy przeceniać wyników powyższej analizy. Jednak ogólne wnioski potwierdzają wcześniejsze prognozy.

Decydując się na kredyt w walucie obcej, należy pamiętać o tym, że nigdy nie mamy pewności co do tego, co będzie działo się z kursem. Mimo oczekiwań z zakresu spadku kursu, możliwy jest również odwrotny scenariusz, szczególnie w krótkim okresie czasu. O kredyt we frankach nie jest też łatwo. Obecnie tylko osiem banków oferuje tego rodzaju finansowanie zakupu nieruchomości. Liczba tych instytucji spada do pięciu w sytuacji, kiedy nie dysponujemy przynajmniej 10% wkładem własnym. Dodatkowo marże tego rodzaju kredytów w większości przypadków są wyższe niż w euro. Niższe wartość mają natomiast stopy procentowe w Szwajcarii, dzięki czemu nawet przy wyższej marży oprocentowanie może być niższe. W przypadku najatrakcyjniejszych ofert kredytów we frankach, dostępnych w Nordea Banku, Banku BPH oraz Deutsche Banku, oprocentowanie nie przekracza 3%. Jest więc porównywalne z najlepszymi ofertami kredytów w euro.


Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Autor:

CFA, Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Popularne mierniki parytetu siły nabywczej wskazują na przewartościowanie franka.
Popularne mierniki parytetu siły nabywczej wskazują na przewartościowanie franka.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK