| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Zła historia kredytowa w BIK nie przekreśla szansy na kredyt

Zła historia kredytowa w BIK nie przekreśla szansy na kredyt

Informacje o nieterminowym regulowaniu zobowiązań wobec banków trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej. Dane o zaległości w spłacie kredytu nie zawsze przekreślają szanse na nowy kredyt. Rozstrzygające może być to czy zaległość powstała z powodu niefrasobliwości kredytobiorcy, czy na przykład z powodu wypadku losowego.

Informacje o tym, na jakie zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań bank jest gotów przymknąć oko analizując wniosek o nowy kredyt to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic bankowych. Nam banki uchyliły rąbka tajemnicy. Pozyskane informacje wzbogaciliśmy doświadczeniami doradców finansowych Home Broker.

Zewnętrzne bazy i własne scoringi

Dane na temat klientów banki czerpią z Biura Informacji Kredytowej, Bankowego Rejestru oraz Dokumentów Zastrzeżonych Międzybankowej Informacji Gospodarczej, Bankowego Rejestru Niesolidnych Klientów oraz innych baz wewnętrznych i zewnętrznych. Cześć banków posiłkuje się ponadto scoringiem BIK, a inne mają własne systemy scoringowe oparte na wewnętrznych statystykach i scoringu BIK. Na ich podstawie są w stanie ocenić, jakie cechy klienta wpływają pozytywnie, a jakie negatywnie na spłacalność kredytów. Własne systemy mają m.in. BGŻ, mBank, Multibank czy Pekao SA.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Opóźnienie nie dłuższe niż 30-90 dni

Po pierwsze dla banku istotne jest to, jak długo klient nie regulował dotychczasowych zobowiązań. Bank Pocztowy dopuszcza zaległość nie dłuższą niż 30 dni, BGŻ dopuszcza w minionym roku jedną zaległość nie dłuższą niż 31-60 dni, ale pod warunkiem, że jej wartość nie przekracza 200 zł. BZ WBK dopuszcza zaległość do 91 dni w kwocie nie większej niż 100 zł. W Euro Banku standardowe dopuszczalne opóźnienie to 30 dni. Bank może je wydłużyć do 90 dni, jednak w takiej sytuacji podniesie klientowi marżę kredytową. W Nordea Banku dopuszczalna jest bieżąca zaległość w kwocie do 200 zł przez okres nie dłuższy niż 90 dni. Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że żadnej zaległości nie zaakceptuje ING.

Zaległość zaległości nie równa

Może się też zdarzyć, że bank określa minimalną kwotę zadłużenia nie regulowanego w terminie, którego nie bierze pod uwagę w analizie kredytowej. Przykładowo w Euro Banku jest to 50 zł. W BNP Paribas Fortis klient ubiegający się o kredyt powinien wykazać się brakiem zaległości. Sama kwota zadłużenia nie zawsze jest jednak decydująca, gdyż bank może ją odnieść do wysokości raty. Przykładowo, Bank Pocztowy deklaruje, że jest gotów standardowo pominąć w analizie kredytowej zaległość w kwocie do 200 zł (podobnie BGŻ), jednak w przypadku, gdy klient płaci miesięczną ratę pożyczki w kwocie 150 zł, a zaległość wynosi 170 zł, uzna dłużnika za niesolidnego.

avatar

2013-12-27 20:41 Zgłoś

Nie wiadomo czemu bardziej szkodzi wpis dl KRD,BIK,GIG i inne złośliwości szkodzące ogólnie gospodarce, hamowanie rozwoju przemysłu. Nie mówiąc o tym, że to wszystko odbywa się w brew prawu państwa i konstytucji, praw swobód obywatelskich, postawienie człowieka bez wyjścia i szans na dalsze życie. Jeżeli pozbawiony szans na uzupełnienie kryzysu finansowego kredytem, bo KRD, to koniec wszelkich możliwości na odzyskania możliwości na działalność gospodarczą. Co pozostaje.? Kradzież.-? Wymyślili to Panowie posłowie którzy dobrze żyją z Naszych pieniędzy, nie martwią się o długi, bo nasze pieniądze dostatecznie tworzą im dostatnie życie bez trudu w bałaganie jaki nam stworzyli.

avatar

2013-08-01 00:36 Zgłoś

Witam mam też nie mały kredyt mialo być na rozwój własnej działalności ale przez nasz rząd nie wyszło i teraz mam komornika straciłem prawie wszystko i nie znam zadnej firmy ktura mogla by udzielić kredytu n.p na 10 lat chyba takiej nie ma

avatar

2013-07-11 12:57 Zgłoś

Spróbuj na portalach typu SL np. kokos.pl czy sekrata.pl Nie dostaniesz od ręki 10 tys. ale jak poświęcisz odpowiednio dużo czasu zdobedziesz zaufanie i limity podniosą się. Vivus.pl oferuje pierwszą pożyczkę 1200 zł na miesiąc za darmo. Sprawdzałem rzeczywiście tak jest.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem Infor.pl »