| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Opłacalny kredyt z dopłatą

Opłacalny kredyt z dopłatą

Początkowa rata kredytu preferencyjnego może być nawet o ponad 1000 zł niższa niż „zwykłego” kredytu w złotych. Najniższą marżę kredytu z dopłatą oferuje Bank Pocztowy. O kredyt z dopłatą mogą starać się osoby nie posiadające wkładu własnego.

Na kredyt z dopłatą mogą liczyć małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupią lub zbudują stosunkowo tanie mieszkanie lub dom. Kredyt z dopłatą może zostać przyznany tylko w sytuacji, gdy kredytobiorca w dniu zawarcia umowy kredytowej nie jest właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości. Nie może posiadać prawa własności lub współwłasności mieszkania, spółdzielczego prawa własnościowego czy spółdzielczego prawa lokatorskiego. Nie może być nawet najemcą lokalu mieszkalnego. Ustawa dopuszcza stosowanie dopłat, w przypadku, gdy na dzień zawarcia umowy z bankiem kredytobiorca jest najemcą, bądź przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, ale wraz z zawarciem umowy zobowiązuje się do wypowiedzenia umowy najmu czy członkowstwa w spółdzielni. Kredyt z dopłatą można zaciągnąć tylko raz.

Mieszkanie nie może być większe niż 75 m2, a powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 metrów. Sama dopłata obejmuje jednak tylko 50 lub 70 metrów powierzchni odpowiednio: mieszkania lub domu. Ponadto cena mieszkania lub domu nie może przekraczać limitu publikowanego raz na kwartał na stronie internetowej BGK. Limity te są różne dla różnych miast i województw.

Limity wzrosły od początku tego roku. Dotychczas były liczone jako 130% średniej arytmetycznej dwóch ostatnio ogłoszonych wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Od stycznia wskaźniki są mnożone przez 140%. W rezultacie choć średnia wartość samego wskaźnika nie zmieniła się, limit w Warszawie wzrósł z 6632,60 zł (1,3*5102 zł) w IV kw. 2008 do 7142,8 zł (1,4*5102 zł) w I kw. 2009 r. Zatem, na kredyt z dopłatą można obecnie kupić w Warszawie mieszkanie, w przypadku którego maksymalna cena metra kwadratowego to 7142,8 zł. Przy założeniu zakupu największego dopuszczanego przez prawo mieszkania, daje to cenę na poziomie 535 710 zł.

Kredyty z dopłatą są przyznawane tylko w złotych. Dopłaty są wypłacane przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Wypłacane są w ten sposób, że klient w ciągu pierwszych ośmiu lat spłaca niższe raty - całą część kapitałową, jednak tylko część odsetek. Od dziewiątego roku kredytobiorca zaczyna spłacać raty w pełnej wysokości.

Uogólniając, często podaje się, że wysokość dopłat to połowa odsetek spłacanych w okresie wypłaty dopłat. Faktycznie kwoty dopłat są jednak nieco większe. Kwoty dopłat są bowiem liczone jako połowa odsetek naliczonych według tzw. stopy referencyjnej, która zwykle jest wyższa od faktycznego oprocentowania kredytu. Przy ustalaniu wysokości stopy referencyjnej przyjmuje się bowiem, że marża kredytowa wynosi 2%, tymczasem faktycznie marża kredytów z dopłata wynoszą ok. 1,5%. W rezultacie państwo w ciągu 8 lat spłaca nieco więcej odsetek niż klient.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK