| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt mieszkaniowy z dopłatą

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą

Jeśli planujesz budowę małego domu warto rozważyć zaciągnięcie kredytu z dopłatą. Pod warunkiem, że spełnisz wszystkie kryteria z tym związane – a jest ich niemało. Ostatnio uzyskanie takiego kredytu stało się odrobinę łatwiejsze.

Kredyt z dopłatą można zaciągnąć na budowę domu lub zakup mieszkania. Warto się o taki kredyt postarać, bowiem dzięki niemu można płacić tylko około połowy odsetek. Resztę za kredytobiorcę pokryje państwo. Kredyt z dopłatą może być zaciągnięty tylko w złotych, jednak i tak jest on tańszy niż zwykły kredyt we franku szwajcarskim.

Niestety aby otrzymać tani kredyt konieczne jest spełnienie wielu warunków. Przede wszystkim z dopłat mogą skorzystać tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Do tego w momencie wnioskowania o kredyt, nie mogą posiadać innego własnego mieszkania.

Jeszcze do niedawna otrzymanie dopłaty do odsetek do kredytu mieszkaniowego graniczyło z cudem. W Warszawie i innych dużych miastach było to niemożliwe z powodu zbyt niskich limitów ceny, przy których otrzymanie dopłaty jest możliwe. Nie pomogło nawet podniesienie tych limitów o 30% w sierpniu 2007 roku.

Dla kogo dopłata?

Rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupią lub zbudują tanie mieszkanie czy dom mogą liczyć na zwrot z budżetu Państwa znacznej części odsetek kredytowych w pierwszych 8 latach spłaty długu. Mieszkanie nie może być jednak większe niż 75 m.kw., a powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 metrów. Sama dopłata obejmie 50 lub 70 metrów powierzchni odpowiednio: mieszkania lub domu.

Aby skorzystać z dopłaty cena m2 kupowanego mieszkania musi być niższa niż limit dla danego powiatu ogłaszany przez wojewodę. Jest to średnia z dwóch ostatnio ogłoszonych tzw. wskaźników kosztu odtworzenia m.kw. powierzchni mieszkaniowej powiększona o 30%.

Gdzie po dopłaty?

Kredyt z dopłatami można uzyskać w dowolnym banku, który podpisze umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Obecnie są to: PKO Bank Polski, Pekao SA, Bank Pocztowy, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i bank spółdzielcze. Oprocentowanie kredytów z dopłatą w poszczególnych bankach różni się od siebie. Klient powinien zatem wybrać ten, który oferuje najniższe odsetki. Jednak sama kwota dopłaty jest taka sama we wszystkich bankach, ponieważ nie zależy ona od faktycznego oprocentowania kredytu, tylko od stawki referencyjnej.

Zestawienie limitów cen mieszkań

Wskaźniki limitów cen mieszkań obowiązują od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, tj. od dnia 2 stycznia 2009 roku, źródło: www.BGK.com.pl

Podstawa prawna:Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

Porównaj kredyty mieszkaniowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK