| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Warto poznać swoją historię kredytową

Warto poznać swoją historię kredytową

Przed złożeniem wniosku o kredyt o kredyt hipoteczny, warto wcześniej dowiedzieć się jakie informacje na nasz temat posiada Biuro Informacji Kredytowej. Informacje te mogą ułatwić nam złożenie wniosku, lub uchronić nas przed niepotrzebnymi kosztami.

Biuro Informacji kredytowej (BIK) gromadzi i przetwarza dane na temat historii kredytowej wszystkich klientów banków. Dane te udostępniane są następnie bankom, dzięki czemu mają one ułatwione zadanie przy podejmowaniu decyzji kredytowych.

Decydując się na finansowanie zakupu nieruchomości za pomocą kredytu, warto dowiedzieć się, jak wygląda nasza historia kredytowa z punktu widzenia banku. Tego typu informacje mogą w skrajnym przypadku uchronić nas przed dużą stratą.

Może zdarzyć się, że zasięgając informacji w BIK na swój temat, dowiemy się, że nasza historia kredytowa nie jest zbyt klarowna, np. gdy dowiemy się, że osoba, której poręczyliśmy kredyt kilka lat temu, teraz przestała go spłacać. Dowiadując się w odpowiednim czasie, że bank prawdopodobnie odmówi nam udzielenia kredytu, możemy powstrzymać się od podpisania umowy przedwstępnej, co wiąże się zazwyczaj z wysokim zadatkiem.

Podstawowe dane, jakie znajdują się w bazie BIK na nasz temat możemy poznać raz na 6 miesięcy bezpłatnie – „raport standard”. Wniosek o udostępnienie raportu możemy wypełnić na stronie internetowej BIK, następnie należy go wydrukować, podpisać i wysłać na adres:

Biuro Informacji Kredytowej S.A.
Biuro Obsługi Klienta
ul. Pruszkowska 17
02-119 Warszawa
dopisek: „ZAPYTANIE”

Jeżeli chcemy aby raport został przesłany na nasz adres pocztą, do wniosku powinno zostać dołączone potwierdzenie przelewu 10 zł na konto BIK.

Raport standard można uzyskać praktycznie „od ręki” odwiedzając osobiście biuro BIK.

źródło: Biuro Informacji Kredytowej

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK