| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami, wydawane na podstawie art. 137 pkt 5 Prawa bankowego porządkują praktykę banków. Eksperci podkreślają, że nie muszą być one formalnie przestrzegane przez banki. Banki jednak z reguły nie chcą "zadzierać" z KNF i honorują te rekomendacje.

Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jest organem administracji publicznej sprawującym państwowy nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Chodzi w szczególności o nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych oraz nad instytucjami pieniądza elektronicznego.

Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.

W skład Komisji wchodzi siedem osób – Przewodniczący KNF, jego dwaj zastępcy i przedstawiciele: Ministra Finansów, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Prezydenta RP. Przewodniczący KNF, powoływany na 5 – letnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów, reprezentuje Komisję i kieruje jej pracami.

Komisja i Przewodniczący KNF wykonują zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes RM.

Przepisy ustawowe wskazują kategorie spraw, co do których rozstrzygnięcia może wydawać wyłącznie Komisja. Są to m.in. zezwolenia na prowadzenie działalności na rynku finansowym, sankcje administracyjne i inne sprawy o najistotniejszym znaczeniu dla funkcjonowania rynku finansowego.

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego

Na podstawie art. 137 Prawa bankowego KNF ma prawo do określania bankom w drodze uchwały:

- wykazów dokumentów oraz zakresu informacji,

- wiążących norm płynności oraz innych norm dopuszczalnego ryzyka w działalności banków,

- zasad zarządzania ryzykiem,

- rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami (art. 137 pkt 5 Prawa bankowego).

Rekomendacje te z pewnością nie są aktami powszechnie obowiązującego prawa. Co więcej, zdaniem ekspertów, nie są to też tzw. akty kierownictwa wewnętrznego (o których mowa w art. 93 Konstytucji), bo banki nie podlegają organizacyjnie KNF. Zatem rekomendacje te nie mogą nakładać na banki komercyjne konkretnych obowiązków. Brak przestrzegania rekomendacji KNF przez banki nie powinien więc wiązać się z żadnymi sankcjami. Jednak banki wolą z reguły "dobrze żyć" z KNF więc biorą pod uwagę jej rekomendacje w swojej działalności.

Wyszukiwarka rekomendacji KNF

Wykaz dotychczas wydanych rekomendacji KNF:

Rekomendacja A - dotycząca zarządzania ryzykiem towarzyszącym zawieraniu przez banki transakcji na rynku instrumentów pochodnych

Rekomendacja B - dotycząca ograniczania ryzyka inwestycji finansowych banków

Rekomendacja C - dotycząca zarządzania ryzykiem koncentracji zaangażowań

Rekomendacja D - dotycząca zarządzania ryzykami towarzyszącymi systemom informatycznym i telekomunikacyjnym używanym przez banki

Rekomendacja F - dotycząca podstawowych kryteriów stosowanych przez Komisję Nadzoru Bankowego przy zatwierdzaniu regulaminów ustalania bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości wydawanych przez banki hipoteczne

Rekomendacja G - dotycząca zarządzania ryzykiem stopy procentowej w bankach

Rekomendacja H - dotycząca kontroli wewnętrznej w banku

Rekomendacja I - dotycząca zarządzania ryzykiem walutowym w bankach oraz zasad dokonywania przez banki operacji obciążonych ryzykiem walutowym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK