REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko-kredyty nie dla wszystkich

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczne kredyty hipoteczne przygotowały Bank BPH i Bank Ochrony Środowiska. Oferta tego drugiego jest mniej dostępna (bank stawia trudniejsze warunki), ale jednocześnie daje rzeczywiste korzyści cenowe.

REKLAMA

Ekologia jest w modzie, chcemy jeść ekologicznie, jeździć ekologicznymi samochodami i coraz częściej - mieszkać w ekologicznych domach. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to tylko początek, kluczowe jest to, ile energii potrzeba do normalnego funkcjonowania budynku - im mniej tym lepiej. Niestety, najbardziej rygorystyczne warunki są trudne do spełnienia i dużo kosztują.

REKLAMA

W ofercie BOŚ są trzy możliwości. Chodzi o to, by budynek posiadał odnawialne źródło energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła lub instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatora), status budynku niskoenergochłonnego lub status budynku pasywnego. Najtrudniej spełnić jest ostatni warunek, taki status otrzymać może tylko budynek, dla którego wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z jego domu (koniecznie określona w świadectwie charakterystyki energetycznej) jest nie większa niż 15 kWh/(m2rok). Oznacza to, że w ciągu całego sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego potrzeba maksymalnie 15 kWh, gdzie zapotrzebowanie niskoenergochłonnego budynku wynosi maksymalnie 70 kWh, a standardowego - około 120 kWh. Pasywny budynek ma bardzo niskie potrzeby cieplne dzięki wyjątkowo dobrej izolacji oraz wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła, takich jak urządzenia elektryczne czy ciepło słoneczne. Takie rozwiązania zapewniają mniejsze zużycie energii, ale są też mniej szkodliwe dla środowiska.

Bank BPH nie podaje tak dokładnych wytycznych. Informuje tylko, że jeśli dom jest w budowie trzeba będzie przedstawić projekt techniczny z bilansem cieplnym budynku, a jeśli został oddany do użytkowania - tzw. certyfikat energetyczny. O zakwalifikowaniu domu jako spełniającego warunki decydują wskaźnik energii niezbędnej do ogrzania budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Klienci mogą być jednak mocno zdziwieni ofertą cenową. Siatka marż niczym nie różni się od tej standardowej, a niższa jest jedynie prowizja. Na dodatek Bank BPH należy do rynkowych ewenementów - kredyty walutowe mają tam niższe marże niż kredyty złotowe. I o ile marża dla franka szwajcarskiego i dolara na poziomie 2,9, a dla kredytów w euro 2,2 to wartości atrakcyjniejsze od rynkowych średnich, to już oferta w złotych jest dużo gorsza. Marże zaczynają się od 4,5 dla LTV powyżej 50 proc., przy rynkowej średniej... niewiele wyższej od 2.

Wybierz kredyt hipoteczny

REKLAMA

W BOŚ, gdzie o marży decydują: wysokość wkładu własnego, kwota kredytu oraz status ekologiczności budynku, jest dużo lepiej. Przykładowo dla osób posiadających nie więcej niż 20 proc. wkładu własnego i pożyczających od banku więcej niż 50 tys. zł marża w kredycie złotowym wyniesie 1,9 dla budynku z odnawialnym źródłem energii, 1,8 dla budynku niskoenergochłonnego i tylko 1,5 dla budynku pasywnego. Ta ostatnia propozycji jest szczególnie atrakcyjna - na rynku niewiele jest ofert lepszych cenowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz atrakcyjnej (choć nie zawsze) marży kredytu i niższych kosztów utrzymania budynku ekologicznego, korzyścią dla klientów są wyższa wartość nieruchomości i mniejsza podatność na ewentualne spadki cen. Jednak wybudowanie ekologicznego domu dużo kosztuje, należy więc liczyć się z poważną inwestycją. Niektóre gminy współfinansują takie rozwiązania, wtedy atrakcyjność ekologicznego domu rośnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA