| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych ofert kredytów hipotecznych. Takiego wysypu jak w lutym i pierwszych dniach marca nie było od jesieni 2008 r. W ubiegłym miesiącu i na początku marca zmiany wprowadziło niemal 20 instytucji.

Najkorzystniejszą ofertę nasza przykładowa rodzina pod koniec lutego znalazła w BZ WBK (trzeba sobie jednak na nią „zasłużyć” na przykład będąc stałym klientem i posiadając ROR w BZ WBK). Mamy tu szanse na ratę w wysokości 1655 zł. Niewiele wyższa po zmianach oferty jest rata znajdującego się na drugiej pozycji Alllianz Banku – 1679 zł, a także w BPS – 1680 zł. Spadła też w stosunku do stycznia rata czwartego w naszym zestawieniu gracza – Euro Banku z ponad 1700 zł do 1691 zł. Mniej niż 1800 zł wystarczy na ratę naszego kredytu w 10 innych bankach. Przed miesiącem obok finałowej trójki było to możliwe jedynie w 7 innych instytucjach.

Marże odsetkowe dla kredytów w złotych na 80 proc. wartości nieruchomości wahają się od 1,35 proc. w BZ WBK do 4,80 proc. w BPH. Średnia marża odsetkowa z omawianych w zestawieniu ofert wynosiła w lutym 2,44 proc. wobec 2,60 proc. w styczniu, 2,72 proc. w grudniu i 2,82. proc. w listopadzie. W przypadku kredytów na 100 proc., średnia to 2,65 proc., podczas gdy w styczniu było 2,81 proc., w grudniu 2,85 proc., a w listopadzie 3 proc. Ostatecznie klient musi być przygotowany na ok. 6,7 procentowe odsetki.

Przy braku wkładu i tym samym wyższej kwocie kredytu, najkorzystniejsze oferty dla złotego proponują: Euro Bank, Allianz i BPS. Na czwartej pozycji znalazł się Pekao. Jak szybko zmienia się sytuacja pokazuje fakt, że miesiąc wcześniej na podium byli BPS, Allianz i DB PBC, a czwarty był Millennium. W najtańszych bankach wystarczy na ratę ok. 2150 zł. W przypadku finansowania całości nieruchomości dodatkowo trzeba pamiętać o ubezpieczeniu na okres przejściowy (do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej). Na ten okres banki podnoszą marżę odsetkową od 1 do 1,5 pkt proc. Również przy brakującym wkładzie konieczna będzie składka z tego tytułu. Zazwyczaj banki pobierają około 3 proc. na 3 lata od 10-20 proc. brakującego wkładu. Po tym okresie znów upomną się o opłatę, lecz będzie ona już niższa stosownie do spłaconego kapitału.

Średnia marża odsetkowa dla 12 banków (BZ WBK i Kredyt Bank nie dają na więcej niż 70 proc. LTV), gotowych skredytować w euro 80 proc. nieruchomości, wyniosła w naszym zestawieniu 3,22 proc. wobec 3,43 proc. w styczniu i 3,30 proc. w grudniu. Wtedy w zestawieniu nie było jeszcze Getin Noble Banku, za to PKO BP oferowało stosunkowo wysokie marże.

3-miesięczny LIBOR dla euro to niecałe 0,7 proc., choć nie brakuje banków bazujących na LIBORZE 6 miesięcznym. Wtedy stawka wynosi blisko 1 pkt proc. Oprocentowanie tych kredytów to zazwyczaj około 4 proc. Średnia dla naszego rankingu na koniec lutego wyniosła 4,16 proc. Rata dla 280 tys. zł kredytu na 80 proc. LTV w euro w najkorzystniejszej ofercie Alior Banku nie przekracza już 1300 zł. A dwóch kolejnych najkorzystniejszych ofertach: Deutsche Banku PBC i Raiffeisen Banku jest to jedynie około 1300 zł. Na podobnym poziomie będą kształtowały się raty w mBanku i MultiBanku, które w marcu obniżyły marże dla tych kredytów na 2,5 proc. (jednak w tabelach mieszczą się dane z końca lutego). Jak bardzo dynamiczna jest sytuacja, pokazuje przykład lidera poprzedniego miesiąca – Nordea Banku. Bank ten z niezmienioną ratą od stycznia (w granicach 1350 zł) w lutym był już szósty w naszym zestawieniu. Gdy potrzebny jest kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości, z pomocą przyjdzie w lutym przyszło 6 instytucji, od marca już 7 (również Getin Noble Bank). Najniższą ratę zaoferuje Raiffeisen Bank. Na drugiej pozycji jest Alior, dalej mBank i MultiBank (ok. 1700 zł zamiast 1750 zł miesiąc wcześniej), choć niestety do raty trzeba dodać jeszcze koszty różnego rodzaju ubezpieczeń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK