| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Karta kredytowa zamiast obciążeniowej

Karta kredytowa zamiast obciążeniowej

Promocyjne oferty banków zachęcają do zamiany kart obciążeniowych na kredytowe, twierdząc, iż karty kredytowe dają posiadaczom większe możliwości.

Niewątpliwie, koszty korzystania z obu rodzajów kart, układają się one różnie. Opłaty za wydanie lub wznowienie karty na kolejny rok w obu przypadkach są porównywalne. Z kolei ewentualne prowizje za transakcje bezgotówkowe faworyzują karty kredytowe, gdyż zazwyczaj posiadacz karty za takie operacje nie ponosi opłat, jeśli tylko należność ureguluje w całości w terminie wynikającym z umowy, a więc nie zaciągnie kredytu na dłuższy czas.

W przypadku kart obciążeniowych także transakcje bezgotówkowe obciążone są prowizją, w wysokości 1-1,5 proc. wartości transakcji. Ponieważ trzeba je uregulować najpóźniej w ciągu miesiąca, oznacza to koszt 12-18 proc. w skali roku. Z kolei korzystanie z gotówki w obu przypadkach obciążone jest prowizjami (średnio w wysokości 3 proc. od wypłacanej kwoty).

Podsumowując. Karta kredytowa jest niewątpliwie lepszym produktem od karty obciążeniowej, gdyż za porównywalne opłaty daje dużo większe możliwości, a ponadto bank sprawdza wiarygodność klienta nie co miesiąc, ale najwyżej raz na rok. Z tego też powodu karta kredytowa wymaga w stosowaniu większej rozwagi i odporności na korzystanie z łatwego pieniądza.

Porównaj oferty banków

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK