| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Blaski i cienie własnego biznesu

Blaski i cienie własnego biznesu

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z licznymi obowiązkami rejestracyjnymi i deklaracyjnymi.


Obowiązek opłacania składek do ZUS nie zależy od uzyskiwania dochodów z działalności.

W końcu podatki

Prowadzenie działalności gospodarczej nie łączy się niestety ze zwolnieniem z zapłaty podatku dochodowego, jednak podatnik taki może skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania: karty podatkowej lub ryczałtu.

W przeciwieństwie do pracownika osoby prowadzące działalność, płacące podatek dochodowy na zasadach ogólnych mają mozliwość wyboru sposobu ustalania podatku. Podatek można płacić na podstawie skali tabeli podatkowej lub w stałej wysokości 19%. Chcąc skorzystać z podatku liniowego, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeśli jednak podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, to termin ten upływa w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

... i wreszcie VAT

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej oznacza z reguły dołączenie do grona „vatowców”. Należy pamiętać, że podatnicy wykonujący czynności podlegające przepisom ustawy o VAT są obowiązani przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Składa się je na formularzu VAT-R.

Bartłomiej Sikora
doradca podatkowy
reklama

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »