| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Blaski i cienie własnego biznesu

Blaski i cienie własnego biznesu

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z licznymi obowiązkami rejestracyjnymi i deklaracyjnymi.


Obowiązek opłacania składek do ZUS nie zależy od uzyskiwania dochodów z działalności.

W końcu podatki

Prowadzenie działalności gospodarczej nie łączy się niestety ze zwolnieniem z zapłaty podatku dochodowego, jednak podatnik taki może skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania: karty podatkowej lub ryczałtu.

W przeciwieństwie do pracownika osoby prowadzące działalność, płacące podatek dochodowy na zasadach ogólnych mają mozliwość wyboru sposobu ustalania podatku. Podatek można płacić na podstawie skali tabeli podatkowej lub w stałej wysokości 19%. Chcąc skorzystać z podatku liniowego, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeśli jednak podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, to termin ten upływa w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

... i wreszcie VAT

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej oznacza z reguły dołączenie do grona „vatowców”. Należy pamiętać, że podatnicy wykonujący czynności podlegające przepisom ustawy o VAT są obowiązani przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Składa się je na formularzu VAT-R.

Bartłomiej Sikora
doradca podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK