| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Blaski i cienie własnego biznesu

Blaski i cienie własnego biznesu

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z licznymi obowiązkami rejestracyjnymi i deklaracyjnymi.


Dokumenty potrzebne do zgłoszenia:
• dowód osobisty,
• zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji (numer oraz organ prowadzący rejestr przedsiębiorców),
• numer NIP (kserokopię, oryginał dokumentu do wglądu),
• numer REGON (kserokopię, oryginał dokumentu do wglądu),
• numer rachunku bankowego.

Przedsiębiorca wpłaca składki na ubezpieczenia społeczne i składa dokumenty rozliczeniowe do 10. dnia następnego miesiąca, po kolejnym miesiącu działalności.

WAŻNE!
Konieczność opłacania składek powstaje od dnia faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności.

Zgłoszenia siebie jako płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZFA (zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek osoby fizycznej). Do dokumentu tego trzeba dołączyć kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu NIP i kopię zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON.

Osoba, która sama prowadzi firmę i nie zatrudnia żądnych osób, nie ma obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów w formie elektronicznej, może je przesyłać w formie papierowej na odpowiednich formularzach.

Rozliczanie wpłacanych do ZUS składek (pod warunkiem że dana osoba nikogo nie zatrudnia) odbywa się na dokumencie ZUS DRA - deklaracja rozliczeniowa. Jeśli osoba prowadząca działalność płaci składki wyłącznie za siebie i nic się nie zmienia w stosunku do danych wykazanych w ostatnio złożonej deklaracji, nie musi składać co miesiąc ZUS DRA. Osoba taka musi więc opłacać tylko składki za kolejne miesiące w obowiązującej wysokości. W dokumencie polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej, w polu 10 (nr deklaracji) należy wpisać 01, a w polu 11 (deklaracja) miesiąc i rok, którego wpłata dotyczy.

Co do zasady, przedsiębiorcy opłacają składki od zadeklarowanej kwoty, która nie może wynieść mniej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Jeżeli jednak przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności 25 sierpnia 2005 r. lub później (pod warunkiem że w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadził działalności gospodarczej), podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, przez pierwsze 2 lata od daty rozpoczęcia wykonywania działalności (nie trzeba również opłacać składki na Fundusz Pracy). Z ulgi w opłacaniu składek nie mogą skorzystać osoby, które, prowadząc firmę, wykonywałyby działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku założenia firmy (lub poprzednim) wykonywały czynności wchodzące w zakres aktualnie prowadzonej działalności na podstawie stosunku pracy albo spółdzielczego stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK