| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Wyraźnie widać spadek średnich cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. Niektóre rynki odnotowały tylko zahamowanie cen z poprzedniego kwartału.

Stabilizacja średniej ceny mieszkań odnotowana została na największych i najdroższych rynkach pierwotnych, czyli w Warszawie i Krakowie. Różnica między tymi miastami utrzymuje się ostatnio na poziomie ok. 1,4 tys. zł/mkw. Na pozostałych rynkach poddanych badaniu ceny na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy spadły.

Najmocniej w Poznaniu, gdzie spadek średniej ceny w ujęciu kwartalnym wyniósł 3,2%. Zarówno we Wrocławiu jak i Łodzi odnotowano spadek rzędu 2,3%. Ze względu na dużą różnicę w poziomach cenowych obowiązujących w tych miastach zmiany te mają w każdym z nich zdecydowanie inną wagę. W Gdańsku średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów obniżyła się o 1,2%, natomiast znamiennym jest tutaj fakt, iż spadła już ona poniżej pułapu 6 tys. zł/mkw. W Katowicach średni poziom cen mieszkań deweloperskich spadł jedynie w minimalnym stopniu.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Średnia cena 1 mkw. mieszkań deweloperskich na koniec III kw. 2012 r.

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A .

Trudno mówić o odwróceniu tendencji spadkowej średniej ceny mieszkań. Wciąż jest ona aktualna, chociaż widać, iż w części miast praktycznie uległa ona wyhamowaniu. O tym czy stabilizacja poziomu średniej ceny potrwa w nich dłużej zadecyduje gra popytu i podaży, w której wciąż więcej argumentów wydaje się być po stronie klientów.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK