| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

W okresie 2010/2012 szacuje się wzrost zainteresowania nowymi zamówieniami w UE (zamówienia wewnętrzne i handel zagraniczny). Firmy ograniczyły już wydatki na nowe inwestycje, jednak szukają nowych rozwiązań i współpracowników. Współpraca i konkurencja w Unii jest motywem rozwoju i zmian na wszystkich rynkach.   

Według danych wzrost wydatków na środki trwałe to około 2,7% w strefie euro oraz 0,5% w całej Unii. Szesnaście krajów odnotowuje obecnie wzrost zapotrzebowania na towary trwałe, największy wzrost można zauważyć na Litwie, Bułgarii oraz we Francji. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Węgrzech, Danii oraz w Grecji.

Zobacz: Wynajem mieszkań coraz bardziej opłacalny

Budownictwo w Polsce

Najwyższe nakłady na budownictwo odnotowano w Polsce Centralnej: około 25% rynku tych inwestycji, Region Południowy rocznie wydaje 1,6 mld zł (21% udział w rynku), w Rejonie Północno – Zachodnim wartość nakładów ocenia się na 1,5 mld zł, czyli udział w rynku to około 19%. Sektor przetwórstwa przemysłowego jest ważnym klientem dla branży budowlanej, najwyższe nakłady z tego tytułu ma Rejon Północny i Południowy, w wysokości 9,6 mld zł oraz 8,0 mld zł rocznie.

Działalność usługowa jest wyceniana obecnie na 100,6 mld zł rocznie w zakresie wydatków na nieruchomości. Najważniejszymi sektorami dla produkcji budowlanej jest transport i gospodarka magazynowa. Zgodnie z danymi ten sektor będzie rozwijał się najszybciej i stanie się głównym odbiorcą produktów budowlanych. Nakłady na transport i gospodarkę magazynową to 37,4 mld zł, obsługa rynku nieruchomości w kraju to 28,5 mld zł rocznie. Branża transportowa dynamicznie rozwija się przede wszystkim na obszarze centralnej Polski oraz Rejonu Południowego.

Wydatki na powierzchnie handlową i utrzymanie ich w całym kraju są wysokie. W Rejonie Centralnym nakłady na ten cel to 5,79 mld zł, w Rejonie Południowym 4,24 mld zł. We wschodniej części kraju wielkość wydatków ocenia się na 2,3 mld zł, Północno Zachodni obszar to 2,84 mld zł, Południowo Zachodni 2,2 mld zł a obszar północny 2,4 mld zł.

Od dłuższego czasu można zauważyć widoczny wzrost wydatków na zakup i modernizacje istniejących lokali i pomieszczeń. Najwyższe zapotrzebowanie utrzymuje sektor przemysłowy, głównie przetwórstwo. Wysokie wydatki na powierzchnie użytkową tego typu ponosi sektor handlowy i obsługa rynku nieruchomości.  Najwyższe nakłady odnotował sektor obsługi rynku nieruchomości (25,2% rynku) oraz przemysł (24,3%).

W sektorze przemysłu najwyższe koszty na nowe budynku ponosi sektor przetwórczy (11,3 mld zł), gospodarka energetyczna i gospodarka wodna. Wydatki na czystą energię oraz ochronę środowiska to około 6,7% i 5,4% rynku inwestycji w nieruchomości w kraju (kwota 13,7 mld zł). Wydatki na nowe budynki znacznie wzrosły w przypadku sektora transportowego i magazynowego. W ciągu roku wzrost szacuje się na 16,6% rynku, czyli około 18,7 mld zł. W branży handlowej rocznie wydaje się 9,8 mld zł (8,7% rynku).

Zobacz serwis: Inwestycje

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK