| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

W okresie 2010/2012 szacuje się wzrost zainteresowania nowymi zamówieniami w UE (zamówienia wewnętrzne i handel zagraniczny). Firmy ograniczyły już wydatki na nowe inwestycje, jednak szukają nowych rozwiązań i współpracowników. Współpraca i konkurencja w Unii jest motywem rozwoju i zmian na wszystkich rynkach.   

Według danych wzrost wydatków na środki trwałe to około 2,7% w strefie euro oraz 0,5% w całej Unii. Szesnaście krajów odnotowuje obecnie wzrost zapotrzebowania na towary trwałe, największy wzrost można zauważyć na Litwie, Bułgarii oraz we Francji. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Węgrzech, Danii oraz w Grecji.

Zobacz: Wynajem mieszkań coraz bardziej opłacalny

Budownictwo w Polsce

Najwyższe nakłady na budownictwo odnotowano w Polsce Centralnej: około 25% rynku tych inwestycji, Region Południowy rocznie wydaje 1,6 mld zł (21% udział w rynku), w Rejonie Północno – Zachodnim wartość nakładów ocenia się na 1,5 mld zł, czyli udział w rynku to około 19%. Sektor przetwórstwa przemysłowego jest ważnym klientem dla branży budowlanej, najwyższe nakłady z tego tytułu ma Rejon Północny i Południowy, w wysokości 9,6 mld zł oraz 8,0 mld zł rocznie.

Działalność usługowa jest wyceniana obecnie na 100,6 mld zł rocznie w zakresie wydatków na nieruchomości. Najważniejszymi sektorami dla produkcji budowlanej jest transport i gospodarka magazynowa. Zgodnie z danymi ten sektor będzie rozwijał się najszybciej i stanie się głównym odbiorcą produktów budowlanych. Nakłady na transport i gospodarkę magazynową to 37,4 mld zł, obsługa rynku nieruchomości w kraju to 28,5 mld zł rocznie. Branża transportowa dynamicznie rozwija się przede wszystkim na obszarze centralnej Polski oraz Rejonu Południowego.

Wydatki na powierzchnie handlową i utrzymanie ich w całym kraju są wysokie. W Rejonie Centralnym nakłady na ten cel to 5,79 mld zł, w Rejonie Południowym 4,24 mld zł. We wschodniej części kraju wielkość wydatków ocenia się na 2,3 mld zł, Północno Zachodni obszar to 2,84 mld zł, Południowo Zachodni 2,2 mld zł a obszar północny 2,4 mld zł.

Od dłuższego czasu można zauważyć widoczny wzrost wydatków na zakup i modernizacje istniejących lokali i pomieszczeń. Najwyższe zapotrzebowanie utrzymuje sektor przemysłowy, głównie przetwórstwo. Wysokie wydatki na powierzchnie użytkową tego typu ponosi sektor handlowy i obsługa rynku nieruchomości.  Najwyższe nakłady odnotował sektor obsługi rynku nieruchomości (25,2% rynku) oraz przemysł (24,3%).

W sektorze przemysłu najwyższe koszty na nowe budynku ponosi sektor przetwórczy (11,3 mld zł), gospodarka energetyczna i gospodarka wodna. Wydatki na czystą energię oraz ochronę środowiska to około 6,7% i 5,4% rynku inwestycji w nieruchomości w kraju (kwota 13,7 mld zł). Wydatki na nowe budynki znacznie wzrosły w przypadku sektora transportowego i magazynowego. W ciągu roku wzrost szacuje się na 16,6% rynku, czyli około 18,7 mld zł. W branży handlowej rocznie wydaje się 9,8 mld zł (8,7% rynku).

Zobacz serwis: Inwestycje

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »