| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Wynajem mieszkania na EURO 2012 - publikujemy 10 porad jak najwięcej zarobić

Wynajem mieszkania na EURO 2012 - publikujemy 10 porad jak najwięcej zarobić

Wynajem mieszkania na EURO 2012 to sposób na szybkie zdobycie dodatkowej gotówki. Wynajem mieszkania na EURO 2012 może przynieść nawet 2-3 razy więcej zysku niż normalnie.

5. Podpisz umowę

Niech to jednak nie usypia czujności. Bardzo ważne jest bowiem podpisanie umowy, która będzie dobrze chronić interesy zarówno właściciela (np. przed konsekwencjami ewentualnych zniszczeń w lokalu), jak i kibiców (np. przed sytuacją, w której właściciel w ostatniej chwili wypowie umowę, gdy zorientuje się, że stawki na rynku bardzo wzrosły).

Dlatego szczególną uwagę warto zwrócić na część tego dokumentu dotyczącą odpowiedzialności najemcy za zniszczenia oraz wysokości kaucji. Kaucja powinna być adekwatna do wartości wyposażenia lokalu. W przypadku zawarcia umowy ustnej może się okazać niemożliwe dochodzenie roszczeń właściciela wobec najemcy, który dopuścił się dewastacji lokalu. Warto też sporządzić zdjęcia nieruchomości, które obrazować będą stan z dnia przekazania kluczy – pomoże to ustrzec się przed konfliktami.

6. Ubezpiecz się

Osoby, które mimo kaucji i umowy chcą mieć pewność, że ich majątek nie zostanie przez kibiców uszczuplone mogą udać się po pomoc do ubezpieczalni. Te posiadają pełen wachlarz produktów, które zabezpieczą właściciela nie tylko przed konsekwencjami zalania sąsiada, ale też dewastacją czy kradzieżą sprzętu z mieszkania. Tego typu produkty bywają zaskakująco tanie. Za pakiet ubezpieczeń dających pełną ochronę mieszkania wartego ponad 300 tys. zł z minimalną sumą ubezpieczenia na poziomie 30 tys. zł trzeba zapłacić średnio 200 – 300 zł.

7. Zabierz rzeczy osobiste

Tak zabezpieczony właściciel może już ze spokojną głowa zająć się przygotowaniami do przyjęcia gości. Jeśli wynajmowane mieszkanie jest na co dzień zajmowane przez właściciela, może się w nim znajdować wiele rzeczy osobistych. Warto co cenniejsze schować w bezpieczne miejsce. Z jednej strony właściciel dodatkowo zabezpieczy się wtedy przed szkodami, ale też najemca może mieć większy komfort mieszkania. Nieodzowne jest też dokładne wysprzątanie mieszkania, przygotowanie czystej pościeli i ręczników dla gości.

8. Powiadom sąsiadów

W tym ferworze przygotowań nie można też zapomnieć o uprzedzeniu sąsiadów o wizycie cudzoziemców. Pozwoli to uniknąć konfliktów z sąsiadami, a z drugiej strony ci mogą też zaalarmować właściciela gdyby świętowanie zwycięstwa drużyny narodowej lub też jej porażka miała mieć fatalne skutki dla jego mienia.

9. Dobra atmosfera

Wiele w świecie słyszy się o tradycyjnej polskiej gościnności. Warto to przeświadczenie w najemcach podtrzymywać, nie ingerując jednak w ich prywatność. Bez wątpienia miłym gestem byłoby jednak postawienie w wazonie świeżych kwiatów lub pozostawienie najemcom upominku w postaci tradycyjnych kulinarnych specjałów. Podobnie byłoby z zaproponowaniem odbioru z lotniska. Gdy ktoś w celu znalezienia najemców korzystał z usługi pośrednika, powinien oczekiwać takiej „przysługi” od niego. Może to być szczególnie docenione gdy przylot samolotu jest planowany w godzinach nocnych.

10. Zapłać podatek

Na koniec nie można zapomnieć o opodatkowaniu przychodów z wynajmu mieszkania kibicom. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mają do wyboru dwa rozwiązania:

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%),
  • Zasady ogólne (stawki progresywne 18% i 32%),

Jedynie w przypadku ryczałtu podstawą do obliczenia podatku jest przychód, a chęć skorzystania z tej formy opodatkowania trzeba zgłosić w urzędzie do 20 dnia następującego po otrzymaniu pierwszego czynszu. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podstawą opodatkowania jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyboru tej formy opodatkowania nie trzeba zgłaszać, a wystarczy uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Dla osób, które planują wynajmować mieszkanie kibicom tylko na okres EURO, najkorzystniejsze może się okazać proste rozliczenie w formie ryczałtu.

Bartosz Turek, Kajetan Michalski
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK