| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Każde kolejne piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie, to dopłata kilkuset złotych za metr kwadratowy. Takie mieszkania, choć droższe zwykle o kilkadziesiąt tysięcy, łatwiej znajdują nabywców.

Drożej na tym samym piętrze z innej strony budynku

Różnice w cenie mogą występować także w obrębie jednego piętra. Z różnych stron budynku widok może być bowiem zupełnie inny, na przykład z jednej strony na ulicę, a z drugiej na teren zielony.

W olsztyńskiej  inwestycji Villa Jantar zrealizowanej przez firmę Produkt im wyżej położone mieszkanie, tym deweloper sprzedaje je drożej (dopłata 100zł za metr za każde kolejne piętro), ale dodatkowo cena różni się w zależności od części budynku, w jakiej usytuowany jest lokal. – Mieszkania, które mają widok na jezioro są droższe o 300-500 zł w przeliczeniu na m kw. – mówi Krzysztof Zawadzki, doradca Home Broker.

Widok na Wawel tańszy niż na Skałki Twardowskiego

W krakowskiej inwestycji Kapelanka firmy Megapolis Development nabywcy mogą wybierać między widokiem na Wawel oraz Skałki Twardowskiego. - Wbrew pozorom deweloper wyżej wycenia drugą z tych atrakcji, najwyżej oczywiście widok na obie z nich. – mówi Artur Luty, doradca Home Broker z Krakowa. Ponadto ceny rosną także wraz ze wzrostem piętra i tak:

• Za mieszkanie z oknami na wschód – na wyższych piętrach pozwalających dostrzec Wawel – można zapłacić od niecałych 7 tys. zł na parterze do 10,2 tys. na VII piętrze (najwyższe),

• Za mieszkanie z oknami na zachód – na wyższych piętrach pozwalających dostrzec Skałki Twardowskiego – można zapłacić od niecałych 7,8 tys. zł na parterze do 11 tys. na VII piętrze,

• Za okna wychodzące zarówno na wschód jak i zachód cena sięga nawet 12,5 tys. zł za m kw.

Z ładnym widokiem łatwiej sprzedać

W szczecińskiej inwestycji Widok, zrealizowanej przez dewelopera o tej samej nazwie, różnica w całkowitej cenie identycznych lokali na piętrze drugim i siódmym wynosi niewiele ponad 12 tys. zł. Projekt podzielony jest na dwie klatki, z jednej widać zachodnią stronę miasta, a z drugiej - wschodnią, z jeziorem Dąbie. – Atrakcyjny widok z okna powoduje, że lokale mieszkalne w drugiej klatce są droższe, ale co ciekawe duże lepiej się sprzedają, chociaż różnica w cenie jest znacząca – mówi Wiktor Kuziemko, doradca Home Broker ze Szczecina. Średnio za mieszkanie od strony zachodniej deweloper chciałby otrzymać 4,6 tys. zł za m kw., a w przypadku strony wschodnie - 5 tys. zł. 

Polecamy: serwis ABC inwestowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK