| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak rozpoznać prawdziwy apartament

Jak rozpoznać prawdziwy apartament

W ofertach sprzedaży mieszkań deweloperzy bardzo często mieszkania wyższej klasy nazywają apartamentami. Według specjalistów Home Broker jednak, pojęcie to jest często nadużywane.

Na dachu apartamentowca powinny być zlokalizowane przestronne tarasy widokowe z zielenią. Ochrona, recepcja, monitoring, instalacje inteligentnego budynku i klimatyzacja są obecnie standardem w wysokiej jakości projektach. Ważne są też specjalne miejsca parkingowe dla gości oraz wydzielony podjazd dla taksówek.

Apartament musi być przestronny, za sprawą odpowiedniej wysokości lokalu (ok. 3 metrów) oraz powierzchni. Co do metrażu także nie ma zgody w kwestii minimalnej jego wielkości. Większość definicji apartamentu wymaga powierzchni 100 m kw., podczas gdy inne dopuszczają lokale o powierzchni 70 m kw.. Zdarzają się także głosy, że najmniejszy apartament dla singla może mieć powierzchnię jedynie 50 m kw. Dodatkowym wymogiem jest podział lokalu na część dzienną i nocną oraz wydzielenie garderób, kilku łazienek oraz przestronnych balkonów, tarasów czy ogrodów zimowych. W związku z tym, że apartamenty często znajdują się w dzielnicach centralnych – wysokozurbanizowanych, ważną kwestią jest też ich wyciszenie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2002 roku dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniu mieszkalnym nie powinien przekraczać nocą natężenia cichego, a w dzień głośnego szeptu. Wydaje się więc zasadne, żeby apartament spełniał jeszcze bardziej wyśrubowane wymagania.

Bardzo ważne jest także zapewnienie dodatkowych usług dla mieszkańców budynku apartamentowego. Podstawą wydaje się tu możliwość skorzystania z pomocy przy prowadzeniu domu, a więc np. w kwestii: sprzątania lokalu, dbania o roślinność, prania czy prasowania. Posiadacze zwierząt domowych powinni także móc skorzystać z opieki nad swoimi pupilami podczas urlopów. Kwestią sporną w dostępnych definicjach jest to czy budynek apartamentowy powinien mieścić Spa, basen lub salę fitness. Wydaje się to jednak obecnie koniecznością, ponieważ tego typu udogodnienia coraz częściej pojawiają się nawet w inwestycjach segmentu o podwyższonym standardzie.

Szeroka definicja apartamentu według Home Broker:
Prestiżowa lokalizacja (dobra komunikacja, bliskość terenów zielonych, centrów kultury i rozrywki)
Estetyczny widok z okna, zieleń na podwórku
Miejsca parkingowe dla gości
Podjazd dla taksówek
Projekt sporządzony przez znanego architekta
Materiały najwyższej jakości
Mała liczba lokali na piętrze
Winda, Spa, fitness, basen w budynku
Tarasy widokowe na dachu budynku
Pełna ochrona (monitoring, recepcja, ochroniarze)
Klimatyzacja i instalacje inteligentnego budynku
Wysokość lokalu blisko 3 m
Powierzchnia lokalu minimum 100 m kw. (z możliwością niewielkich odstępstw)
Kilka łazienek, garderoba, balkony, tarasy, loggie oraz podział mieszkania na część dzienną i nocną
Dobre wyciszenie
Usługi – np. pomoc w prowadzeniu domu i opieka nad zwierzętami

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK