| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Które fundusze mają największe zyski podczas hossy

Które fundusze mają największe zyski podczas hossy

Okazuje się, że fundusze inwestycyjne, które miały najgorsze wyniki inwestycyjne podczas bessy giełdowej, notują największe zyski podczas hossy. Najlepszy fundusz polskich akcji do odrobienia strat poniesionych w okresie bessy potrzebuje jeszcze 30-proc. wzrostu.

Bessa, która na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się ponad dwa lata temu, dawno przeminęła i już od dziesięciu miesięcy na rynku gości hossa. Sprawdziliśmy zatem, jak wzrosty z okresu hossy wykorzystały fundusze, które podczas bessy notowały największe straty i jak to wpłynęło na ich wyniki w całym, ponad dwuletnim okresie, licząc od 29 października 2007 roku (tego dnia na zamknięcie sesji indeks WIG20 zanotował najwyższą wartość) do 15 grudnia br.

Po dziesięciu miesiącach wzrostów, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, lokujących aktywa w akcjach polskich spółek, zyskały na wartości przeciętnie dwie trzecie. Dokładnie – wg stanu na 15 grudnia – było to 67,1 proc. (WIG zyskał w tym czasie 87,6 proc., a WIG20 77,1 proc.). Nie zmienia to jednak faktu, że żaden z uniwersalnych funduszy polskich akcji nie odrobił jeszcze strat poniesionych w okresie bessy, liczonej od końca października 2007 roku do 17 lutego br. (najniższa wartość WIG20 na zamknięcie sesji).

Najbliżej osiągnięcia tego punktu jest SKOK Akcji, który jest 22,4 proc. na minusie względem stanu z końca października 2007 roku. Oznacza to, że jego jednostka osiągnie tą samą wartość co wówczas, jeśli wzrośnie jeszcze o dodatkowe 29 proc. Trzeba pamiętać, że – w ciągu ostatnich 10 miesięcy – już zyskała 72 proc. i był to dopiero 11 wynik na 29 analizowanych funduszy.

Na drugim biegunie jest fundusz PKO Akcji, którego uczestnicy, jeśli mieli tego pecha i zakupili jednostki w końcówce października 2007 i trzymają je do tej pory, są na minusie 55 proc. Od dołka z lutego fundusz ten zanotował stopę zwrotu w wysokości 48,7 proc. i był to jeden z najgorszych wyników na rynku w tej kategorii. Jednostka tego funduszu, aby odrobić stratę, musiałaby wzrosnąć o kolejne – bagatela – ponad 122 proc.

Okres 10-miesięcznej hossy został więc bardzo różnie wykorzystany przez zarządzających funduszami krajowych akcji. Najlepsze – jak Pioneer Akcji Polskich czy Aviva Investors Polskich Akcji – przyniosły ponad 90-proc. zyski, zaś najgorsze (UniMaxAkcje czy PKO Akcji Plus) o połowę mniej. Co ciekawe, fundusze ze ścisłej czołówki w większości w bessie przynosiły największe straty. Skrajnym przykładem jest właśnie wspomniany fundusz Pioneera, który w bessie przyniósł największą stratę (-73,3 proc.), a w hossie największy zysk (+93,9 proc.). Summa summarum jest jednak wciąż na znacznym minusie i musiałby – licząc od teraz – zyskać jeszcze raz 93 proc. żeby wyjść a zero. Podobnie rzecz się ma z funduszami Aviva Investors Polskich Akcji czy KBC Akcyjnym FIO oraz KBC Akcyjnym VIP SFIO – one również mogą się pochwalić bardzo dobrymi na tle konkurencji wynikami za ostatnie 10 miesięcy, jednak podczas wcześniejszych 15 miesięcy sytuacja przedstawiała się zgoła na odwrót i notowały one wówczas największe straty.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK