REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje jako źródło kapitału inwestycyjnego

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskanie kapitału na nowe projekty inwestycyjne to przeważnie największy problem przedsiębiorstw w fazie rozwoju.

Niestety, postawa wielu banków wobec polskich przedsiębiorców nie zawsze jest zrozumiała i godna pochwały. Przykładem jest sytuacja firmy Impact Automotive Technologies z Pruszkowa, która uruchomiła w ubiegłym roku produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym o nazwie SAM. Emisja obligacji korporacyjnych przeprowadzona za pośrednictwem Domu Inwestycyjnego Investors pozwoliła spółce na rozpoczęcie innowacyjnego projektu, którego banki nie rozumiały i odmówiły zgody na udzielenie kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Specjaliści z Investors przeprowadzili później kolejnych przedsiębiorców przez procedurę emisyjną obligacji, w wyniku czego ci pozyskali środki na rozwój. Przykładem jest, rozpoczęty w tym roku, wieloletni program emisji obligacji o łącznej wartości równej 50 mln zł dla giełdowej spółki Arteria.

Emisje obligacji są wygodnym sposobem pozyskania kapitału a także dywersyfikacji jego źródeł. Dotychczas nie cieszyły się na polskim rynku tak dużym zainteresowaniem, jak w krajach wysokorozwiniętych. Większość emisji miała charakter niepubliczny, co ograniczało ich wielkość. Przedsiębiorcy rzadko poszukiwali kapitału na rynku publicznym, co wynikało w znacznej mierze z braku odpowiedniego rynku pozwalającego na obrót tymi walorami.

Zobacz też: Finanse na start

Dziś ten problem mamy już za sobą, bowiem nowatorskie rozwiązanie w tym zakresie przedstawiła, kierowana przez Ludwika Sobolewskiego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. W dniu 30 września 2009 roku rozpoczął działalność segment Giełdy o nazwie Catalyst. Jest to system autoryzacji i zorganizowanego obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz spółkę BondSpot (dany MTS-CeTO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na rynku Catalyst funkcjonują w jednym miejscu platformy obrotu regulowanego i Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO), przeznaczone dla inwestorów detalicznych i hurtowych, dostosowane do potrzeb emitentów plasujących emisje o różnych wielkościach i różnych parametrach. Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie warunków rozwoju rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych dla pozyskania finansowania, głównie przez przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Autoryzacja emisji polega na wprowadzeniu podstawowych danych o obligacjach do systemu informacyjnego Giełdy. Nakłada to na emitenta pewne obowiązki informacyjne, jednak nie tak obszerne, jak w przypadku obrotu regulowanego na Giełdzie. Należy dodać, że o autoryzację emisji mogą ubiegać się nie tylko emitenci, którzy planują uplasowanie obligacji na Catalyst - mogą ją uzyskać również emitenci dla swych obligacji, którzy takiego zamiaru nie mają, a nawet ci, których obligacje nie zostały jeszcze zdematerializowane. Co daje więc przedsiębiorstwu autoryzacja Catalyst?

Okazuje się, że sporo. Uzyskanie autoryzacji jest sygnałem dla inwestorów oraz kontrahentów emitenta, że jest on podmiotem, w pewnym sensie publicznym, co dowodzi jego przejrzystości i odpowiedzialności wobec otoczenia rynkowego i biznesowego - wyrazem tego są realizowane obowiązki informacyjne. Uzyskanie autoryzacji dla obligacji jest przepustką do wprowadzenia ich do notowań na jednym z czterech rynków Catalyst.

Korzyści z notowań obligacji na rynku zorganizowanym, bez względu, czy jest to rynek regulowany, czy Alternatywny System Obrotu, są dla przedsiębiorstwa bezsporne. Najważniejsze to: zwiększenie wiarygodności i transparentności w oczach inwestorów, banków i kontrahentów, promocja marki firmy, łatwiejsze pozyskanie kapitału w przyszłości. Należy mieć również na względzie, że przedsiębiorstwo, które wyemituje obligacje a następnie uplasuje je na Catalyst ma większe szanse na sukces przyszłej emisji akcji oraz wejście na parkiet giełdowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA