| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Fundusze akcji od sześciu miesięcy dają zarobić

Fundusze akcji od sześciu miesięcy dają zarobić

Sierpień był kolejnym bardzo udanym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych. Wszystkie strategie inwestycyjne sklasyfikowane w rankingu Expandera, niezależnego doradcy finansowego, przyniosły zyski, wynoszące średnio od 0,3% dla funduszy polskich papierów dłużnych do 11,7% dla funduszy akcji małych i średnich spółek. Inwestycje w fundusze w ostatnich 6 miesiącach dały zarobić nawet ponad 100%!

Tylko w sierpniu najlepszy fundusz w zestawieniu, Arka Rozwoju Nowej Europy, który wyceniany jest w euro, zyskał 18,2%. Inne podmioty inwestujące w regionie Europy Środkowej i Wschodniej też uplasowały się w czołówce rankingu. Rynki takie jak: Litwa (wzrost o 43%), Estonia (plus 34%), Bułgaria (27,5%), Serbia (24,7%), Łotwa (20,9%), Kazachstan (17%), Węgry (12,2%), Czechy (9%) znalazły się w zeszłym miesiącu w gronie najsilniej rosnących na świecie. W takim towarzystwie wzrost WIG o 7,6% oraz WIG20 o 3,5% wygląda dosyć mizernie.

Uniwersalne fundusze akcji polskich zyskały w zeszłym miesiącu przeciętnie 6,5%. Prawie 1/5 podmiotów w tej grupie wypracowała jednak dwucyfrowe stopy zwrotu w skali miesiąca. Rekordzista, Aviva Investors Nowych Spółek, odnotował wzrost wartości jednostki o 16,6%. Można przypuszczać, że stopy zwrotu znacznie przewyższające zmianę WIG to wynik sporego udziału w portfelach spółek z mWIG40. Indeks ten w sierpniu wzrósł o 14,5%, najmocniej wśród indeksów obrazujących sytuację w poszczególnych segmentach rynku. Spore wzrosty mogły być też efektem przeważenia akcji deweloperów (WIG-Deweloperzy zyskał 23,9% i był zdecydowanie najlepszym indeksem branżowym, a druga najważniejsza w tym indeksie spółka, Immoeast, poszła w górę o 3/4).

Silna zwyżka w gronie średnich i małych spółek (sWIG80 zyskał 11,5%) spowodowała, że fundusze lokujące w tym segmencie są jako grupa liderem sierpniowego zestawienia. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w dowolny fundusz z grupy małych i średnich spółek dała zwrot dwucyfrowy w skali miesiąca. Najsłabszy w tej grupie PKO/CS Akcji MIŚ Spółek zyskał tylko 4,6%.

O ile w skali 12 miesięcy sporo funduszy notuje jeszcze straty, to już wyniki półroczne wyglądają bardzo atrakcyjnie. W zestawieniu Expandera 4 fundusze wypracowały stopy zwrotu przekraczające 100%. To oznacza, że przez 6 miesięcy przynajmniej podwoiły kwotę powierzonego im kapitału. Rekordzista, Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, zarobił 128%. Kilkudziesięcioprocentowe zyski, a co dopiero trzycyfrowe, mogą być zachętą do inwestycji w fundusze akcji dla osób oczekujących szybkiego zysku. W ocenie analityków Expandera takie działanie obarczone jest dziś jednak bardzo wysoki ryzykiem, zwłaszcza w przypadku angażowania całości lub dużej części posiadanego kapitału.

Od kilku dni jesteśmy świadkami silnej przeceny na warszawskiej giełdzie i rynkach światowych. Skala spadku powinna ułatwić ocenę czy przecena jest jedynie korektą trwającego od 6 miesięcy trendu rosnącego, czy raczej to on był jedynie odreagowaniem po półtorej roku tendencji spadkowej. Środowa przecena o przeszło 4% w przypadku WIG spowodowała, że od szczytu nasz parkiet stracił już mniej więcej tyle, ile wyniosły najsilniejsze zniżki w ostatnich 6 miesiącach. Jeśli teraz skala spadków okaże się większa, to przemawiać to będzie za rozpoczęciem korekty całego 6-miesięcznego ruchu w górę. To może przynieść zniżkę WIG przynajmniej do 32-33 tys. pkt.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku regularnych inwestycji w fundusze z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym (np. oszczędzanie na emeryturę). Dla takich inwestorów dywagacje na temat tego, co jest korektą, a co trendem głównym, nie mają większego znaczenia. Paradoksalnie dla takich osób zniżki cen akcji, zwłaszcza w początkowym okresie akumulacji jednostek uczestnictwa, są korzystniejszym zjawiskiem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK