| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dłużej tak, ale czy lepiej?

Dłużej tak, ale czy lepiej?

Pierwsza noworoczna sesja przyniosła dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze nastąpiła zmiana godzin pracy giełdy. Po drugie od stycznia stosowany jest inny sposób obliczania obrotów na GPW.

Nie są one już pomnażane w sztuczny sposób, tak jak dotychczas, poprzez uwzględnianie przepływu gotówki, ale liczone wyłącznie na podstawie wartości transakcji. Oznacza to, że dzisiejszy obrót 485 mln na WIG odpowiada „dawnym” 970 mln złotych. To jednak i tak wartość żenująco niska. Ważniejszą zmianą jest wydłużenie sesji do 17.20, czyli o ponad godzinę. Jak widać, dłuższa sesja w żadnym stopniu nie wpłynęła na rynkową aktywność, choć trzeba zaznaczyć, że w poniedziałek nie pracowała giełda w Londynie, co mocno obniża zaangażowanie zagranicznego kapitału na polskiej giełdzie.

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Pod względem makroekonomicznym dane – zwłaszcza z kraju – były bardzo optymistyczne. Indeks PMI dla polskiego przemysłu osiągnął 56,3 pkt. i jest to trzeci, najlepszy wynik w ciągu ostatnich 12 lat. Ostatnio tak dobre perspektywy przedsiębiorcy widzieli w maju 2004 roku, czyli tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Optymizm nakręcają eksport i konsumpcja, a więc czynniki, których zmiany są w duży stopniu uzależnione od koniunktury zewnętrznej. Z USA także napłynęły dobre wieści, ponieważ indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu sięgnął 57 pkt. Był to wynik najlepszy od siedmiu miesięcy i jednocześnie zgodny z rynkowymi prognozami, więc rynki nie czuły się zaskoczone, ale trzeba przypomnieć, że jeszcze w ostatnim tygodniu grudnia podobny indeks Chicago PMI również pokazał wyraźny wzrost produkcji w Stanach.

Polecamy serwis: Lokaty

Końcówka sesji na GPW wypadła dość śmiesznie. Po pierwsze o godz. 16.10 przeprowadzono kilka większych transakcji, a więc wtedy, kiedy w poprzednim harmonogramie nastąpiłby początek fiksingu. Drugim, ciekawym zaskoczeniem była gwiazda sesji, którą na koniec dość niespodziewanie została TP SA. Jej kurs wzrósł o… 10 proc. na obrocie całych 16 mln złotych. Widać, że luki w popycie i podaży są spore, ale częściowo wynika to z faktu, że wszystkie zlecenia zostały anulowane po sesji piątkowej, a część nie została jeszcze ponownie wprowadzona. Podsumowując, dzisiejsza sesja, choć rekordowo długa i kończąca się na rekordowych poziomach WIG20, nie wniosła nic ciekawego. Zapewne na przekonujące wybicie z zakresu trwającej konsolidacji przyjdzie nam poczekać do początku nowego tygodnia. W ramach ciekawostki można wspomnieć, że najlepszym parkietem w Europie była giełda estońska, czyli kraju, który od początku roku jest oficjalnie w strefie euro.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W dniu dzisiejszym WIG20 zyskał pomimo niskich obrotów na giełdzie.
W dniu dzisiejszym WIG20 zyskał pomimo niskich obrotów na giełdzie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK