REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Chinach pójdą w górę?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Pojawiają się spekulacje, że chińskie władze przygotowują się do podwyżki stóp procentowych — gdyby do niej doszło rynki finansowe otrzymałyby negatywny impuls.

Chińska inflacja pójdzie w górę?

REKLAMA

Mimo tego, że indeks WIG po ostatniej serii zbliżył się do tegorocznego maksimum na około 300 pkt, to nie wywołuje to na razie większych emocji na rynku. Inwestorzy mają w pamięci, że przez ostatnie miesiące ustanawianie nowego szczytu lub zbliżanie się do ostatniej górki trendu wzrostowego, sprowadzało na parkiet raczej kłopoty, niż prowadziło do kontynuacji zwyżek.

Nasza giełda korzysta na wciąż bardzo dobrym nastawieniu globalnych inwestorów do rynków wschodzących. Indeks mierzący koniunkturę na nich, MSCI EM, też jest tuż przy tegorocznej górce. Pojawiające się jednak co chwila zachęcające do ostrożności opinie o przyszłej gospodarczej na świecie ograniczają optymistyczne nastawienie do akcji.

Polecamy: ABC Inwestowania

REKLAMA

Wczoraj niepokojąco brzmiały opinie OECD, wskazujące na szybsze od spodziewanego chłodzenie się koniunktury. Najbardziej rozwinięte państwa świata zaliczane do G7 mają się w II połowie tego roku rozwijać w tempie 1,5% w ujęciu rocznym wobec wcześniej zapowiadanych 1,7% i 3% w I połowie tego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie pojawiły się spekulacje, że chiński bank centralny przygotowuje się do podniesienia stopy procentowej. Tak zostało odebrane przesunięcie na sobotę zaplanowanej pierwotnie na poniedziałek publikacji danych o sierpniowej inflacji i produkcji przemysłowej. Spodziewany jest wzrost inflacji do 3,5%. Koszt pieniądza w Chinach to 2,25%. Dziś poznaliśmy sierpniowe dane o handlu zagranicznym Chin. Wykazały ponad 20 mld USD nadwyżki eksportu nad importem, przyniosły jednocześnie skok wartości sprowadzanych do Chin dóbr. To wskazuje na silny wzrost konsumpcji.

Rynki nieruchomości

W środę specjaliści Merrill Lynch zalecali kupno akcji japońskich spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, wskazując miedzy innymi na spadek odsetka niezajętych powierzchni biurowych jako zwiastun lepszych czasów na rynku nieruchomości. Tymczasem sierpniowe dane wykazały rekordowy odsetek niezajętych powierzchni biurowych. Podniósł się do 9,17% z 9,1% w lipcu. Przez ostatnie ponad 2 lata jedynie w lipcu tego roku ten wskaźnik się obniżył. Nadzieje na poprawę wyglądają więc na przedwczesne.

Zobacz: Rynek nieruchomości

W sierpniu ceny domów w Chinach rosły w tempie 9,3% w skali roku. Miesiąc wcześniej wzrost sięgał 10,3%. Sierpniowa zwyżka była najsłabsza od 8 miesięcy. Jednocześnie w minionym miesiącu wartość sprzedaży podniosła się o około 15%, do 52,1 mld USD, w porównaniu z lipcem. Natomiast wolumen był większy o 6%. Te wszystkie informacje są odczytywane jako powód do dalszego działania władz w celu ukrócenia postaw spekulacyjnych. Tym bardziej, że dane prywatnych firm monitorujących rynek nieruchomości wskazują na znacznie większe wzrosty cen i sprzedaży (w Pekinie wzrost cen w skali miesiąca mógł sięgać 12,3%).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA