| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Indeks strachu pikuje

Indeks strachu pikuje

Nie tylko wzrosty cen akcji na całym świecie są oznaką lepszych nastrojów na rynkach. Indeks VIX nazywany „indeksem strachu”, który obrazuje oczekiwaną przez inwestorów zmienność indeksu S&P 500 spadł do 30 punktów.

Na tak niskim poziomie Indeks VIX nie był od września 2008 roku, czyli miesiąca w którym upadł Lehman Brothers. Najwyższym, odnotowanym w niemal 20-letniej historii indeksu poziomem było 80 punktów w listopadzie ubiegłego roku. Taką samą jak obecnie niską wartość „indeks strachu” osiągnął pod koniec kryzysu związanego z pęknięciem bańki internetowej na początku XXI stulecia, co również stanowi dobry prognostyk w kontekście obecnego kryzysu.

Rynek międzybankowy zaczyna się powoli ożywiać. Pozwala to przypuszczać, że odmrożony w dużej mierze zostanie rynek kredytowy – podstawowe źródło finansowania gospodarki, która dzięki temu ponownie może wzrastać. Odzwierciedleniem tego ożywienia jest istotny spadek niepewności, który został odnotowany również w postaci mniejszego spreadu na rynku pieniężnym. Różnica między 3-miesięczną stopą LIBOR na dolara względem OIS (Overnight Index Swap) zmalała z niemal 400 w październiku 2008 do 53 punktów bazowych w poniedziałek.

Choć ostatnie wysokie poziomy cen akcji czy surowców nie oznaczają, iż kryzys minął, to mniejszy niepokój wśród inwestorów zredukował prawdopodobieństwo dokonywania bardzo gwałtownych ruchów. To z kolei podnosi „wiarygodność” obecnych poziomów na rynkach – i daje po prostu nadzieję na kontynuację wzrostowego ruchu.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK