| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Aktywność chińskiej gospodarki nadal zaskakuje

Aktywność chińskiej gospodarki nadal zaskakuje

Chińska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Już od wybuchu kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, chiński system finansowy pozostawał stabilny. Kolejne dane napływające z Państwa Środka potwierdzają, że sytuacja jest nadzwyczaj dobra. Tak dobra, że władze zastanawiają się nad ostudzeniem nastrojów, by wzrost był bardziej stabilny.

Nieprzerwanym strumieniem do chińskiej gospodarki dopływa kredyt – niezbędny do podtrzymania dynamiki inwestycji i całego PKB. W Stanach Zjednoczonych i Europie ten segment gospodarki najbardziej zawodzi, stąd występująca tam silna recesja.

Chińczycy zwiększyli w kwietniu ilość kredytu w tempie 29,7 proc. r/r. W ujęciu nominalnym przybyło jednak tylko ok. 590 mld juanów, zdecydowanie mniej niż w marcu (1,89 mld CNY). To akurat jest zdrowe, ponieważ zmniejsza zagrożenie przegrzania gospodarki. Efekt ten wynika również z faktu, że władze nakładają stopniowo ograniczenia na zbyt swobodne udzielanie pożyczek.

Kredyt przyrasta głównie ze względu na spektakularne projekty infrastrukturalne inicjowane przez rząd, lecz firmy prywatne i gospodarstwa domowe również zwiększają aktywność na tym polu. Inwestycje w aktywa trwałe osiągnęły w kwietniu rekordową dynamikę roczną 33,9 proc.

Ze względu na to, że 40 proc. chińskiego PKB generowane jest dzięki inwestycjom, można oczekiwać osiągnięcia dynamiki PKB na koniec roku bieżącego w okolicach 9,0 proc. Z kolei w roku kolejnym może zostać ponownie przekroczone 10,0 proc. Chinom nadal daleko do pozycji lidera światowej gospodarki, jednak w czasie recesji na Zachodzie, taka dynamika wzrostu zdecydowanie zwiększa szansę na uzyskanie w przyszłości dominującej pozycji na świecie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »