| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Aktywność chińskiej gospodarki nadal zaskakuje

Aktywność chińskiej gospodarki nadal zaskakuje

Chińska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Już od wybuchu kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, chiński system finansowy pozostawał stabilny. Kolejne dane napływające z Państwa Środka potwierdzają, że sytuacja jest nadzwyczaj dobra. Tak dobra, że władze zastanawiają się nad ostudzeniem nastrojów, by wzrost był bardziej stabilny.

Nieprzerwanym strumieniem do chińskiej gospodarki dopływa kredyt – niezbędny do podtrzymania dynamiki inwestycji i całego PKB. W Stanach Zjednoczonych i Europie ten segment gospodarki najbardziej zawodzi, stąd występująca tam silna recesja.

Chińczycy zwiększyli w kwietniu ilość kredytu w tempie 29,7 proc. r/r. W ujęciu nominalnym przybyło jednak tylko ok. 590 mld juanów, zdecydowanie mniej niż w marcu (1,89 mld CNY). To akurat jest zdrowe, ponieważ zmniejsza zagrożenie przegrzania gospodarki. Efekt ten wynika również z faktu, że władze nakładają stopniowo ograniczenia na zbyt swobodne udzielanie pożyczek.

Kredyt przyrasta głównie ze względu na spektakularne projekty infrastrukturalne inicjowane przez rząd, lecz firmy prywatne i gospodarstwa domowe również zwiększają aktywność na tym polu. Inwestycje w aktywa trwałe osiągnęły w kwietniu rekordową dynamikę roczną 33,9 proc.

Ze względu na to, że 40 proc. chińskiego PKB generowane jest dzięki inwestycjom, można oczekiwać osiągnięcia dynamiki PKB na koniec roku bieżącego w okolicach 9,0 proc. Z kolei w roku kolejnym może zostać ponownie przekroczone 10,0 proc. Chinom nadal daleko do pozycji lidera światowej gospodarki, jednak w czasie recesji na Zachodzie, taka dynamika wzrostu zdecydowanie zwiększa szansę na uzyskanie w przyszłości dominującej pozycji na świecie.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK