| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część II

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część II

W części 1 przedstawione zostały dostępne w ramach działania 2.1.1 programu Kapitał Ludzki konkursy ogłoszone w 2010 roku. Wyjaśniono również procedury związane ze staraniem się o dofinansowanie, co podlega sfinansowaniu, a także informacje na temat wielkości dofinansowania w przypadku szkoleń ogólnych.

Studia podyplomowe

Konkurs trzeci obejmuje wyłącznie projekty studiów podyplomowych dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw. W danej edycji studiów musi być przewidziane powyżej 150 godzin lekcyjnych. Jedna edycja nie powinna obejmować mniej niż 20 uczestników i więcej niż 40. Kwota przeznaczona na konkurs wynosi 100 mln zł i w 2010 roku została już całkowicie wyczerpana.

Uczestnikami studiów podyplomowych realizowanych w działaniu 2.1.1 mogą być tylko osoby będące pracownikami przedsiębiorstw oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Z zastrzeżeniem, że nie mogą to być pracownicy instytucji składającej wniosek i partnerów projektu, a także pracownicy podwykonawców świadczących usługi merytoryczne w ramach projektu, np. którym zlecamy usługi szkoleniowe czy reklamowe.

Wymóg ten w niektórych sytuacjach może być problematyczny i eliminować znaczną liczbę osób z grupy zainteresowanej studiami. Jeśli o realizację studiów występuje uczelnia wyższa, to automatycznie z grupy beneficjentów eliminuje całą swoją kadrę akademicką, w tym pracowników innych wydziałów, którzy byliby zainteresowani tematyką studiów. Następnym ograniczeniem jest procent osób biorących udział w studiach podyplomowych. Nie może być to więcej niż 20 proc. osób zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Maksymalny okres realizacji projektów związanych ze studniami podyplomowymi jest nieco dłuższy niż projektów na kursy i wynosi 36 miesięcy.

Polecamy serwis Szkolenia

Projekty w ramach działania 2.1.1 ,,Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach'' są jednymi z trudniejszych, jeśli chodzi o możliwość ich otrzymania, co dyktowane jest przede wszystkim przez bardzo dużą konkurencję. Ale należy jednocześnie zaznaczyć, że są pod pewnymi względami jednymi z łatwiejszych do realizacji. Przede wszystkim w tych projektach stosunkowo łatwo jest znaleźć odpowiednią liczbę uczestników, z czym możemy mieć duże problemy, gdy realizujemy projekty dla osób niepełnosprawnych czy długotrwale bezrobotnych. Minimalny wkład własny ze strony uczestników zapewnia również ich większe zaangażowanie w zajęcia i zapewnia nam lepszą frekwencję uczestników.

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK