| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Fundusze unijne na „kapitał ludzki” - część I

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” - część I

Fundusze unijne nie powinny być kojarzone wyłącznie z budową dróg i autostrad, oczyszczalni ścieków, kanalizacji, szkół i przedszkoli, ale może przede wszystkim ze wspieraniem zmian zachodzących na rynku pracy. Pomimo, że efekty tych interwencji będą zauważalne dopiero w dłuższym czasie, tym nie mniej ich znaczenie jest niepodważalne, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego.

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej zastanawiano się, w jaki sposób zaprogramować skuteczne narzędzie, które wspierałoby wzrost zatrudnienia, podnosiło poziom wykształcenia społeczeństwa, zmniejszało obszary wykluczenia społecznego i jednocześnie wspierało budowę struktur administracyjnych w państwie. Uznano, iż odpowiedzią na powyższe wyzwania będzie Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO Kapitał Ludzki), który wesprze środkami unijnymi takie obszary, jak zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału administracyjnego pracowników i przedsiębiorców.

Zadbano również, aby środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Społecznego dofinansowywać przedsięwzięcia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, z promocją zdrowia, a także z budowaniem sprawnej i partnerskiej administracji publicznej. 

Przeczytaj także Dokumenty do wniosku o środki na e-biznes. Działanie 8.1 POIG

Wyznaczone wówczas cele zostały usystematyzowane i zdefiniowane w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki za pomocą tzw. priorytetów. W PO Kapitał Ludzki zdefiniowano 10 priorytetów, które są realizowane na poziomie regionalnym (poziom województw) oraz centralnym.

Pierwsze 5 priorytetów dotyczących m.in.:

  • zatrudnienia;
  • integracji społecznej,
  • rozwoju zasobów ludzkich,
  • poprawy stanu zdrowia osób pracujących czy
  • szkolnictwa wyższego realizowanych jest centralnie. 

Priorytety te zarządzane są centralnie przez właściwych ministrów, natomiast udzielane wsparcie ma charakter ogólnokrajowy i systemowy. Wsparcie dla osób indywidualnych udzielane jest w ramach komponentu regionalnego, czyli priorytetu VI-IX, gdzie zarządzanie zostało powierzone samorządom województw. Ostatni 10 priorytet to „Pomoc techniczna”, za pośrednictwem którego zapewnione jest właściwe zarządzanie, wdrażanie oraz promocja Programu. Ze środków dostępnych w ramach Programu mogą korzystać m.in. organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, jednostki administracji samorządowej, instytucje rynku pracy, instytucje otoczenia biznesu, instytucje szkoleniowe. Program został zaakceptowany i przyjęty do realizacji decyzją Komisji Europejskiej z dnia 28 września 2007 roku.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK