REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

SPIN, czyli dotacje dla MŚP

SPIN, czyli dotacje dla MŚP
SPIN, czyli dotacje dla MŚP

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki wsparciu w ramach międzynarodowego projektu „Zrównoważona produkcja przez innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach w regionie Morza Bałtyckiego” (SPIN) polskie firmy z sektora MŚP mogą uzyskać wsparcie w dostosowaniu się do nowych przepisów unijnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Beneficjenci mogą skorzystać z doradztwa w zakresie zastosowania energii odnawialnych, transportu ekologicznego, gospodarki odpadami czy też nowych metod produkcji, pakowania bądź dostarczania produktów. Takie działania czynią firmy nie tylko ekologicznymi, ale także bardziej konkurencyjnymi.

REKLAMA

Skąd pomysł na uruchomienie projektu?

REKLAMA

Głównym celem projektu, powołanego przez niemiecką Federalną Agencję Środowiska, jest upowszechnianie i promocja innowacji technologicznych w regionie Morza Bałtyckiego oraz narzędzi wspomagających wdrażanie i prowadzenie zrównoważonej produkcji. Projekt zakłada także stworzenie sieci współpracy dla przedsiębiorców poszukujących bądź oferujących określone technologie, zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Działanie ma wspierać skuteczną wymianę informacji, a także zmniejszenie dysproporcji między popytem a podażą działań, związanych z innowacyjnością MŚP w tym regionie. Otóż wiele firm z sektora MŚP, mimo dobrej woli spełniania wymogów unijnych, nie posiadało dostępu do istniejących rozwiązań. Z drugiej strony wiele dostępnych technologii, ale opracowanych poza regionem Morza Bałtyckiego, miało problem z dotarciem do wystarczających rynków detalicznych.

W niwelowaniu tych dysproporcji ma przysłużyć się współpraca i zaangażowanie zarówno instytucji państwowych, jak i niezależnych stowarzyszeń branżowych, organizacji badawczych czy międzynarodowych organizacji pozarządowych. Polskę reprezentuje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Dzięki współpracy organizacji z Ministerstwem Gospodarki (projekt wpisany jest w prace Ministerstwa) możliwa jest sprawna współpraca z zagranicznymi partnerami.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania zostały przewidziane?

Sieć SPIN to przede wszystkim punkt informacyjny, zapewniający firmom z sektora MŚP dostęp do eko-innowacyjnych rozwiązań poprzez:

• bezpośrednie konsultacje w Krajowych Punktach Kontaktowych. W Polsce zadanie to zostało powierzone Głównemu Instytutowi Górnictwa. Wsparcie może polegać m.in. na sprawdzeniu czy technologia środowiskowa, której dana firma potrzebuje, jest dostępna na rynku oraz zorganizowaniu spotkania z dostawcą technologii.
• spotkania kontaktowe, organizowane w Polsce, Niemczech, Danii, Litwy, Estonii, Finalndiii i Szwecji.
• powszechnie udostępnioną międzynarodową bazę danych, zawierającą najlepsze innowacyjne technologie środowiskowe i praktyki postępowania z krajów nadbałtyckich, biorących udział w projekcie.
• promocję technologii i rozwiązań środowiskowych stosowanych przez daną firmę, poprzez dodanie jej do międzynarodowej bazy danych. Dla firm jest to także okazja do wypromowania ich osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Z pomocy w ramach SPIN mogą skorzystać przedsiębiorcy z różnorodnych sektorów gospodarki: rolnictwa, biotechnologii, produkcji mebli, odzieży i wielu innych.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu dla Regonu Morza Bałtyckiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inicjatywa została także wyróżniona przez europejski Program Wsparcia Zgodności Środowiskowej dla MŚP (ECAP) jako przykład dobrej praktyki.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Joanna Marczak, portal Doradca-UE

Źródła: pi.gov.pl, ec.europa.eu, www.spin-project.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA