REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Partnerstwo Publiczno-Prywatne

REKLAMA

REKLAMA

Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 określa, że realizacja strategii finansowana pochodzić będzie zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Przy czym konkretyzuje, iż na środki krajowe składają się źródła publiczne oraz prywatne i mówi wręcz, że coraz większe znaczenie powinno mieć upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno-prywatnego.

Realizacja programu RPO

REKLAMA

Dokumenty dotyczące wydatkowania środków Unii Europejskiej nie posiadają już takich zapisów. Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013, skupiają się głównie na wspieraniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Narodowa Strategia Spójności nie odnosi się bezpośrednio do idei PPP, jedynie wskazuje angażowanie środków prywatnych w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, który przeznaczony jest na finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwach.

REKLAMA

Natomiast program „Infrastruktura i Środowisko”, który jest głównym programem finansowania infrastruktury w Polsce również, w pierwotnej wersji pomija wszelkie zapisy dotyczące realizacji zadań publicznych w formie współpracy sektora prywatnego i publicznego w ramach PPP. Wyraźną barierą dla realizacji hybrydowych PPP jest konkretyzowanie listy beneficjentów funduszy UE, na których w ramach realizacji zadań publicznych pomija się podmioty prywatne. Kwestię tę w różny sposób ujęto w Regionalnych Programach Operacyjnych.

Przykładowo Województwo Pomorskie w ramach swojego RPO przewiduje, że we wszelkich działaniach w zakresie infrastruktury, społeczeństwa informacyjnego, transportu zbiorowego, infrastruktury węzłów transportowych czy gospodarkami odpadami beneficjentami mogą być podmioty działające w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

REKLAMA

W zasadach realizacji programu RPO WP 2007-2013 widnieje zapis że, „RPO WP tworzy warunki dla partnerstwa publiczno - prywatnego i publiczno-społecznego, co zwiększa efektywność wydatkowania środków publicznych.” Regionalne Programy Operacyjne dla województwa opolskiego, lubuskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego, również w niektórych priorytetach definiują możliwość wystąpienia partnerstwa jako beneficjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne wprost nie mówią o takiej możliwości, zatem zrealizowanie hybrydowego PPP może stanowić pewną trudność. Takie sytuacje mogą wskazywać na to, że niektóre instytucje zarządzające nie planują finansowania projektów zarówno w ramach PPP, jak i funduszy unijnych, z drugiej strony brak takich zapisów może wynikać z braku dogłębnej analizy przyjętych programów. Organy bądź też osoby zaangażowane w finansowanie realizacji hybrydowego PPP muszą być przekonane o korzyściach płynących z tego rozwiązania, a także o zgodności tego typu operacji z przepisami prawnymi. Niestety, trzeba się spodziewać, że hybrydowe PPP nie jest i nie będzie powszechne w okresie programowania 2007-2013. Po takie rozwiązanie zapewne sięgać będą beneficjenci w momencie realizacji dużych projektów, gdzie występuje problem z finansowaniem. Także tam, gdzie projekty odnosić się będą do podstawowych priorytetów UE, zatem będą to projekty w inwestycje drogowe lub w dziedzinie ochrony środowiska. 

Polecamy serwis Umowy

Komisja Europejska jest zwolennikiem łączenia projektów w ramach PPP z funduszami unijnymi, zatem warto jest korzystać z tego typu rozwiązania. Pamiętać o tym muszą polscy ustawodawcy, ale i również instytucje zarządzające programami operacyjnymi, gdyż tylko odpowiednie zapisy prawne oraz wskazówki dotyczące hybrydowego PPP umożliwią realizację tego typu projektów. 

Katarzyna Fecko Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA