| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Intensywność pomocy publicznej

Intensywność pomocy publicznej

Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Przybiera ona zróżnicowane formy.

Pojęcie pomocy publicznej i ścisła kontrola zasad jej udzielania przez Komisję Europejską pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu jednakowych reguł konkurowania na jednolitym rynku europejskim dla przedsiębiorstw pochodzących z różnych krajów członkowskich UE.

Pomoc publiczna stanowi transfer zasobów przypisywany władzy publicznej, o ile spełnione są łącznie następujące warunki:
- transfer ten skutkuje przysporzeniem na rzecz określonego podmiotu, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe,
- transfer ten jest selektywny — uprzywilejowuje określone podmioty lub wytwarzanie określonych dóbr,
- w efekcie tego transferu występuje lub może wystąpić zakłócenie konkurencji,
- transfer ten wpływa na wymianę gospodarczą między krajami członkowskimi.

Polecamy: Dokumentacja konkursowa

Z przedstawionych powyżej warunków jasno wynika, że wsparcie, jakie otrzymują przedsiębiorstwa w ramach projektów współfinansowanych ze środków europejskich, wyczerpuje znamiona pomocy publicznej. Pomocą publiczną może być wartość udzielonej dotacji na zakup środków trwałych, zakup technologii, dofinansowanie uczestnictwa w targach zagranicznych, wsparcie udzielane na rozwój e-usług, ale także kwota, o jaką pomniejsza się koszt uczestnictwa przedsiębiorcy i pracowników przedsiębiorstw w szkoleniach dofinansowanych ze środków EFS.

Wsparcie ze środków publicznych (czyli pomoc publiczna) jest udzielana przedsiębiorcom w oparciu o określone reguły, które zostały dopuszczone przez Komisję Europejską lub uzgodnione w wyniku negocjacji podejmowanych przez państwo członkowskie z Komisją. W typach projektów, z których najczęściej korzystają MSP, pojawia się kilka wybranych form udzielania pomocy publicznej; pierwszą i niewątpliwie najpowszechniejszą jest pomoc regionalna.

Polecamy: Kwalifikowanie projektów

Pomoc regionalna ma na celu sprzyjanie rozwojowi gospodarczemu regionów, w których poziom życia jest nienormalnie niski, lub regionów, w których istnieje poważny stan niedostatecznego zatrudnienia. Spośród wielu uregulowanych rodzajów pomocy regionalnej największe znaczenie z punktu widzenia MSP ma pomoc inwestycyjna. Może ona być udzielona wyłącznie na dokonanie tzw. inwestycji początkowej. Regionalna pomoc inwestycyjna może zostać udzielona wyłącznie wtedy, gdy beneficjent przed rozpoczęciem prac nad realizacją projektu złożył wniosek o przyznanie pomocy, a organ odpowiedzialny za udzielanie pomocy potwierdził następnie na piśmie, że projekt, co do zasady, kwalifikuje się do pomocy, ponieważ spełnia kryteria określone w programie pomocowym.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK