| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Szansa na dofinansowanie wdrożenia B2B

Szansa na dofinansowanie wdrożenia B2B

Jesienią odbędzie się jedyny w tym roku nabór wniosków do Działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”. Czasu na przygotowania pozostało zatem już niewiele, tym bardziej że w tym czasie MRR ma zmienić zasady przyznawania dofinansowań.


Celem Działania 8.2 jest wspieranie projektów mających na celu rozpoczęcie lub rozwój współpracy biznesowej realizowanej w formie elektronicznej. Dotyczy to szczególnie wdrażania nowych systemów B2B oraz integracji narzędzi informatycznych przedsiębiorstw. O ile w zeszłym roku odbyły się aż trzy nabory wniosków, o tyle w tym odbędzie się tylko jeden. Potrwa od 29 października do 30 listopada.

Działanie 8.2 przeznaczone jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Firma chcąca pozyskać dofinansowanie musi współpracować z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorstwami, które albo już posiadają systemy informatyczne, albo będą je wdrażać równolegle z wnioskodawcą po to, aby je następnie zintegrować.

UE wspiera wdrażanie systemów B2B ze względu na ich pozytywny wpływ na wzrost efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw. Tego typu rozwiązania automatyzują komunikację handlową, usprawniają procesy biznesowe i dają nowe możliwości koordynacji działań między przedsiębiorstwami.

„Unijna pomoc ma formę refundacji części zainwestowanych w projekt pieniędzy” - wyjaśnia Małgorzata Gerwel, specjalista Działu Usług Doradczych spółki Infor Training. „Jej wartość waha się od 25 do 85% tzw. wydatków kwalifikowanych”.

Przedsiębiorstwa zainteresowane Działaniem 8.2 powinny już teraz rozpocząć przygotowania do konkursu. Co prawda przygotowanie wniosku przy pomocy specjalistów zajmuje około miesiąca, ale tylko przy założeniu, że wnioskodawca dobrze przemyślał projekt.

„Przygotowania warto więc zacząć od analizy własnej firmy i jej powiązań z partnerami handlowymi” - radzi Sebastian Błaszkiewicz. „Celem takiej analizy jest przede wszystkim identyfikacja procesów, które mogą zostać usprawnieniu dzięki rozwiązaniom IT”.

Potencjalni wnioskodawcy powinni wziąć pod uwagę, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje zmiany, które najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze przed najbliższym naborem. Najistotniejsza z nich, niestety niekorzystna dla przedsiębiorców, to brak refundacji wynagrodzeń. Do tej pory możliwe było otrzymanie dofinansowania w wysokości 85% kosztów pracy, np. kierownika projektu zatrudnionego po stronie wnioskodawcy. Teraz takiej możliwości już nie będzie.

Szymon Szymczyk

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK