REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marszałkowie pomogą przedsiębiorcom

Wioletta Kępka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pracuje nad programem bezzwrotnej pomocy finansowej dla firm, które ucierpiały w wyniku kryzysu. Wsparcie będzie pochodziło ze środków regionalnych programów operacyjnych i ma być udzielane tylko do końca 2010 r.

Do końca marca 2010 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (dalej: MRR) ma wydać rozporządzenie w sprawie udzielania przedsiębiorcom ograniczonej kwoty pomocy zgodnej ze wspólnym rynkiem w ramach regionalnych programów operacyjnych, które będzie stanowiło program pomocowy. Projekt rozporządzenia można znaleźć na stronie internetowej MRR www.mrr.gov.pl w dziale „Projekty aktów prawnych”. Podstawą rozporządzenia jest komunikat Komisji Europejskiej (dalej: KE) „Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego”.

REKLAMA

W komunikacie tym KE zezwoliła krajom członkowskim na udzielenie przedsiębiorstwom antykryzysowej pomocy finansowej. Pomoc taka może być udzielona każdej firmie, bez względu m.in. na to, kto jest jej właścicielem.

Decyzja w rękach regionów

Pomoc ma być udzielana ze środków regionalnych programów operacyjnych (dalej: RPO). Decyzję o tym, czy przystąpić do programu pomocowego dla firm, będą podejmować władze regionów.

REKLAMA

Jeżeli samorząd województwa zdecyduje o udziale w programie, będzie musiał przeznaczyć na jego realizację część środków z RPO i opracować procedurę udzielania pomocy. Projekt rozporządzenia określa bowiem tylko wymagania, jakie muszą spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy wojewódzkie, które planują przystąpić do programu pomocowego, już powinny opracować procedurę, by jak najszybciej ruszyć z udzielaniem dotacji, ponieważ mogą one być przyznawane jedynie do końca 2010 r.

Warunki pomocy

Pomoc będzie udzielana w formie bezzwrotnych grantów na inwestycje. Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (z wyjątkiem firm sektora rybołówstwa i produkcji rolnej), których działalność nie była zagrożona upadłością 1 lipca 2008 r., ale którzy po tym terminie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na kryzys.

REKLAMA

Dotacje będą udzielane na projekty związane z kontynuacją inwestycji rozpoczętych przed kryzysem, przedsięwzięcia inwestycyjne związane z bieżącą działalnością przedsiębiorcy oraz na usługi doradcze, prawne, finansowe lub techniczne związane z poprawieniem efektywności. Wsparcie nie może być udzielone na przedsięwzięcia związane z eksportem oraz firmom, które mają obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Maksymalna intensywność wsparcia może wynosić 100% wydatków kwalifikowanych, ponadto pomoc z programu może być sumowana z innymi dotacjami, niezależnie od ich formy lub źródła z wyjątkiem pomocy de minimis.

Choć procedurę udzielania grantów każde województwo opracuje indywidualnie, to warunkiem wspólnym dla wszystkich regionów będzie wymóg złożenia przez przedsiębiorcę określonego w projekcie rozporządzenia wniosku. Musi on zawierać:

• nazwę przedsiębiorcy,

• tytuł i miejsce realizacji projektu,

• cel realizacji projektu,

• opis projektu,

• opis rezultatów realizacji projektu,

• planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu,

• wartość projektu,

• wydatki kwalifikowane,

• wnioskowaną kwotę dofinansowania,

• źródła finansowania projektu.

Do wniosku powinny być dołączone dokumenty pozwalające ocenić sytuację finansową firmy. Rodzaj tych dokumentów, w odniesieniu do poszczególnych regionów, określą samorządy województw. Ponadto przedsiębiorca będzie musiał przedstawić informacje o otrzymanej pomocy publicznej.

Przeznaczenie pomocy

Dotacje z programu pomocowego firmy będą mogły przeznaczyć na:

1) zakup materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury,

2) zakup nowych lub używanych środków trwałych oraz ich instalację i uruchomienie, pod warunkiem że zostaną wykorzystane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą, będą podlegać amortyzacji i będą kupione na rynku od podmiotów niezależnych od wspieranego przedsiębiorcy,

3) adaptację gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia (m.in. wyburzenie, rozbiórkę, rekultywację terenu, roboty budowlane, modernizację infrastruktury technicznej),

4) nadzór techniczny i budowlany,

5) nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania, pod warunkiem że będą wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą, będą podlegać amortyzacji i będą kupione na rynku od podmiotów niezależnych od wspieranego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który otrzyma wsparcie, nie będzie mógł w ciągu 5 lat sprzedać kupionych lub zrealizowanych dzięki dotacji inwestycji ani znacząco zmodyfikować dotowanego projektu. Samorząd województwa będzie mógł skrócić ten termin do 3 lat dla mikro, małych i średnich firm.

Wioletta Kępka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (j.t. Dz.U. z 2009 r. nr 84, poz. 712; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241)

• Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego (Dz.Urz. UE C 83 z 7 kwietnia 2009 r., str. 1)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA