| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Mało środków unijnych

Mało środków unijnych

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych, powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ już w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na najbardziej popularne działania.

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, najprawdopodobniej wykorzystamy przyznane Polsce środki unijne na lata 2007-2013. A jeżeli utrzyma się tempo wydawania dotacji, może się nawet okazać, że pieniądze skończą się już za kilkanaście miesięcy.

- Obecnie zbliżamy się do pełnej prędkości, jeżeli chodzi o wydawanie środków z budżetu unijnego na lata 2007-2013 - twierdzi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Polska zajmuje drugie miejsce (po Niemcach) pod względem wnioskowania do Komisji Europejskiej o pieniądze z budżetu 2007-2013. Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków, jakie już wydaliśmy. Polska jest także jednym spośród 12 krajów członkowskich, które złożyły do KE wnioski o płatność we wszystkich programach operacyjnych.

Rządowy plan wydatkowania funduszy unijnych w I półroczu 2009 r. przewidywał, że beneficjenci powinni otrzymać ponad 2,8 mld zł. Okazało się, że wypłacono już ok. 4,8 mld zł.

- W sumie plan wydatkowania założony na I półrocze br. został wykonany na poziomie 190%. Dokładnie jest to 243% w programach krajowych i 97% w programach regionalnych. Jesteśmy spokojni o wykonanie prognozy w drugim półroczu i całego rocznego planu - informuje minister Bieńkowska.

Do 22 lipca 2009 r.

złożono 74,5 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (środki krajowe i unijne) 156,6 mld zł oraz

podpisano z beneficjentami 15 518 umów o dofinansowanie o wartości 48,3 mld zł, na kwotę dofinansowania w części UE ponad 34,1 mld zł, co stanowi 11,6% alokacji na lata 2007-2013.

Nie wszystkie programy operacyjne cieszą się taką samą popularnością. Najszybciej wydawane są pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - ponad 360% w stosunku do planu (zamierzano wydać 35 mln, a wydano 1,2 mld zł) - które miały być przekazane beneficjentom do końca 30 czerwca 2009 r. Ponad 200% wydano z puli PO Kapitał Ludzki i ponad 100% z PO Innowacyjna Gospodarka. Także w przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych najszybciej wydawane są pieniądze na inwestycje. Oznacza to, że całą pulę na lata 2007-2013 wydamy szybciej, niż zakładaliśmy.

- Za ok. półtora roku może się okazać, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym budżecie na konkursy zostaną rozdysponowane - przestrzega minister rozwoju regionalnego. - Dlatego zachęcam tych, którzy chcą skorzystać z unijnej pomocy, by pospieszyli się ze składaniem dokumentów.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK