| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Mało środków unijnych

Mało środków unijnych

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych, powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ już w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na najbardziej popularne działania.

O dużym zainteresowaniu przedsiębiorców dotacjami unijnymi świadczy m.in. to, że w niektórych konkursach nabór w 2009 r. skończył się już po kilku dniach. Tak stało się m.in. w przypadku marcowego naboru do działań 3.1 'Inicjowanie działalności innowacyjnej' programu Innowacyjna Gospodarka. Dlatego firmy zainteresowane unijną pomocą powinny śledzić harmonogramy ogłaszania konkursów i składać wnioski o wsparcie w pierwszych dniach konkursu.

Realizacji programów unijnych na lata 2007-2013 dobrze wróży także sukces programów z lat 2004-2006.

- Wydatkowanie funduszy na lata 2004-2006 zakończyliśmy dużym sukcesem. Do 30 czerwca 2009 r. wydaliśmy 101,3% środków, czyli wszystko, co można było wydać - mówi minister. - Fundusze na lata 2004-2006 to tysiące kilometrów dróg, kanalizacji, wybudowanych i wyremontowanych budynków użyteczności publicznej, stypendia dla uczniów. W tej chwili jesteśmy w czołówce wśród nowych krajów UE, jeżeli chodzi o tempo zamykania „starych” programów.

Z programów na lata 2004-2006 wsparto m.in. 13 tys. mikroprzedsiębiorców, a ponad 400 tys. osób wróciło na rynek pracy.

Według minister Bieńkowskiej, zdobyte w latach 2004-2009 doświadczenie przekłada się na sprawne wykorzystanie puli na lata 2007-2013, dzięki czemu Polska jest jednym z liderów Unii Europejskiej.

Przedłużony nabór wniosków do programu Bon na Innowacje

Ze względu na duże zainteresowanie programem Bon na Innowacje, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedłużyła termin składania wniosków do 15 września 2009 r. (pierwotnie miał upłynąć 15 sierpnia 2009 r.). Jednocześnie dla projektów złożonych po 15 sierpnia br. wydłużono termin zakończenia realizacji usługi dofinansowanej z pieniędzy programu i złożenia wniosku o płatność do 30 października 2009 r.

Celem programu Bon na Innowacje jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. O dotacje mogą ubiegać się mikro i małe firmy, które w ciągu 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie nie korzystały z usług żadnej jednostki badawczo-rozwojowej. Maksymalna wysokość pomocy to 15 tys. zł dla jednego przedsiębiorcy, a maksymalna wielkość wsparcia może sięgnąć 100% wydatków kwalifikowanych.

Anna Wisniewska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK