| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Biznes po grecku

Biznes po grecku

Opublikowana niedawno przez Komisję Europejską prognoza mówi, że wśród nielicznych europejskich krajów, które unikną recesji, znajdzie się również Grecja. Czy po załamaniu na tradycyjnych rynkach eksportowych polskich firm kraj ten może stać się oazą dla polskich eksporterów?

Znawcy tamtejszej kultury mają kilka innych, pomocnych uwag. Radzą, aby na spotkania przychodzić dobrze ubranym. Grecy zwracają na to uwagę, a nasz ubiór może zdecydować o tym, jakie będzie pierwsze wrażenie. Najlepiej pojawić się w ciemnym, konserwatywnym garniturze.

Warto także pamiętać, że w Grecji odwrotnie interpretuje się ruchy głową oznaczające przytaknięcie i zaprzeczenie. Nie należy wyciągać kciuka w geście OK ani podnosić otwartej dłoni na wysokość twarzy - te gesty mogą być uznane za obraźliwe.

Formy prawne działalności gospodarczej w Grecji

Samozatrudnienie (spółka osobowa) - do założenia tego rodzaju działalności wymagane jest zarejestrowanie firmy we właściwym miejscowo urzędzie podatkowym (D.O.Y. - Wydział Rejestrów), zarejestrowanie działalności w odpowiedniej izbie samorządu gospodarczego oraz zatwierdzenie ksiąg i danych w urzędzie podatkowym.

Handel obnośny - specyficzna forma niezależnej działalności gospodarczej. Do zajmowania się handlem obnośnym konieczne jest posiadanie zezwolenia od władz regionalnych z miejsca, w którym dana osoba mieszkała przez ostatnie dwa lata. Wolno prowadzić handel obnośny tylko na obszarze danego regionu (z wyjątkiem towarów pozyskiwanych z morza, np. ryb, lub produktów rolniczych; sprzedaż tych produktów może odbywać się na terenie całej Grecji). Jeśli handel jest ograniczony do stałego miejsca sprzedaży (np. stragan), należy mieć zezwolenie od władz miejscowości, w której taka działalność ma być prowadzona. Także rodzaj sprzedawanego towaru wymaga zgromadzenia dodatkowej dokumentacji, którą wydają np. służby sanitarne w przypadku żywności. Handel obnośny alkoholem nie jest dozwolony.

Spółka akcyjna - do jej założenia niezbędny jest udział co najmniej dwóch założycieli, którymi mogą być osoby fizyczne lub prawne. Minimalny kapitał zakładowy wymagany przy zakładaniu takiej spółki wynosi (od 1 stycznia 2002 r.) 60 000 euro. Kapitał dzielony jest na udziały imienne lub na okaziciela. Kapitał w gotówce składany jest na rachunek bankowy, wkład rzeczowy podlega obowiązkowej wycenie przez komisję działającą przy Ministerstwie Rozwoju.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - w celu jej założenia należy sporządzić statut w formie aktu notarialnego, zarejestrować statut we właściwym miejscowo Rejestrze Sądowym Spółek oraz opublikować w Gazecie Rządowej ogłoszenie o zarejestrowaniu firmy.

Oddział firmy zagranicznej w Grecji - może zostać otworzony po tym, jak złożony zostanie wniosek do Sekretariatu Generalnego ds. Handlu i Ochrony Konsumenta oraz wniosek do władz lokalnych. Po zarejestrowaniu oddział firmy zagranicznej traktowany jest jak spółka grecka pod każdym względem - prawa podatkowego, cywilnego, handlowego, rachunkowości, obowiązku przynależności od izby gospodarczej itp.

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Atenach

Grzegorz Stańczak

Krajowa Izba Gospodarcza

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK