| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czechy dobrym miejscem na biznes

Czechy dobrym miejscem na biznes

Czechy są dobrym miejscem na biznes. Niczym nie ustępują np. Niemcom, a warunki formalne przypominają Polskę.

Przypominają także, że struktura biznesowa w Czechach jest hierarchiczna. Zwracają uwagę, że z powodu braku doświadczenia w kontaktach z zagranicą czeskie firmy z sektora MSP niespecjalnie poszukują partnerów, ale starają się odpowiadać na pytania. Ze swojej strony spodziewają się szybkiej odpowiedzi.

Polscy biznesmeni zapewne nie odczują tego w takim stopniu jak przedsiębiorcy np. z Europy Zachodniej, ale w otoczeniu biznesowym nadal widoczne jest dziedzictwo starego systemu. To dziedzictwo to m.in. duży poziom biurokracji, spotykany w państwowych monopolach, czy słabości w infrastrukturze kraju. I jeszcze jedno. Jak radzą zachodni eksperci, należy być przygotowanym na różnicę pokoleniową w czeskim społeczeństwie. W starszej generacji dominuje podejście w stylu sowieckim. W młodszej można spotkać bardziej otwarte postawy. Czy rzeczywiście tak wygląda przekrój czeskiego biznesu? Warto się przekonać.

Firma w Czechach

Przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Republiki Czeskiej jedynie wtedy, gdy na daną działalność uzyskał uprawnienie lub zezwolenie od odpowiednich czeskich urzędów, według przepisów prawa czeskiego. Działalność gospodarcza bez odpowiedniego uprawnienia lub zezwolenia jest traktowana jako działalność przestępcza podlegająca karze na podstawie Kodeksu karnego (czyn karalny prowadzenia działalności gospodarczej bez zezwolenia). Każdy przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności gospodarczej musi zatem uzyskać odpowiednie uprawnienie do jej wykonywania na terytorium Republiki Czeskiej, bez względu na to, czy jest to osoba krajowa czy zagraniczna. Od osób fizycznych wymagany jest wpis do ewidencji działalności oraz spełnienie ogólnych warunków określonych w ustawie.

Ze względu na formę nabywania uprawnień ustawa o działalności gospodarczejwyodrębnia dwa rodzaje działalności gospodarczej:

• zgłaszane, których prawo do wykonywania powstaje na podstawie zgłoszenia i wpisu do ewidencji we właściwym urzędzie, oraz

• koncesjonowane - prawo do wykonywania powstaje po udzieleniu koncesji.

Działalności zgłaszane ustawa dzieli na:

• wolne, do wykonywania których należy spełnić tylko warunki ogólne;

• rzemieślnicze, w przypadku których wymagane są specjalne uprawnienia zawodowe uzyskiwane przeważnie w wyniku wyuczenia i praktyki w danym lub pokrewnym kierunku;

• wiązane, do wykonywania których wymagane są specjalne uprawnienia zawodowe, świadectwa lub podobne dokumenty, wydawane przedsiębiorcy przez pełnomocny organ, na podstawie odrębnych przepisów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK