REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał Ludzki - środki na zatrudnianie i szkolenie

Wioletta Kępka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

20 stycznia br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało harmonogram konkursów na dotacje z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2009 r. Przedsiębiorcy są jednym z beneficjentów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którego celem jest wzrost poziomu zatrudnienia i umiejętności pracowników.

PO KL składa się z 10 priorytetów:

REKLAMA

I. Zatrudnienie i integracja społeczna.

II. Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących.

III. Wysoka jakość systemu oświaty.

IV. Szkolnictwo wyższe i nauka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

V. Dobre rządzenie.

VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich.

VII. Promocja integracji społecznej.

VIII. Regionalne kadry gospodarki.

IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

X. Pomoc techniczna.

Tylko niektóre z działań są skierowane bezpośrednio do właścicieli i pracowników firm z otwartego rynku. Pozostałe są dedykowane przede wszystkim administracji publicznej, instytucjom rynku pracy oraz instytucjom oświatowym, organizacjom pozarządowym, a także firmom szkoleniowym, badawczym i działającym na rynku edukacyjnym.

Przedsiębiorcy spoza tych sektorów mogą ubiegać się o dotacje z następujących priorytetów i działań:

• Priorytet 1

Działanie 3. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej

Poddziałanie 1.3.1. Projekty na rzecz społeczności romskiej

Pomoc można otrzymać m.in. na projekty z zakresu zatrudnienia i aktywizacji społeczno- zawodowej społeczności romskiej.

Wnioski należy składać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia konkursu w 2009 r. Konkurs ma charakter ciągły, aż do wyczerpania środków przewidzianych na dany rok. Informacje o rozpoczęciu i zakończeniu naboru wniosków są publikowane na stronie ministerstwa www.mswia.gov.pl.

Poddziałanie 1.3.2. Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego i rodzinnego

Pomoc można otrzymać m.in. na projekty związane z:

• powrotem do pracy po przerwie wynikającej z urodzenia i wychowania dzieci,

• tworzeniem ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy oraz rozwijaniem alternatywnych form opieki na dziećmi,

REKLAMA

• upowszechnianiem i promocją alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy, uelastycznianiem czasu pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska).

Wnioski należy składać w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia konkursu w 2009 r. Informacje o naborze wniosków są publikowane na stronie ministerstwa www.mpips.gov.pl.

• Priorytet IV

Działanie 4.2. Rozwój kwalifikacji kadr systemu B + R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym

W działaniu 4.2 dotacje można otrzymać m.in. na projekty dotyczące:

• podnoszenia umiejętności pracowników systemu B+R (np. kursy, szkolenia, studia podyplomowe) w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz komercjalizacji rezultatów prac badawczych (w tym również w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej),

• podnoszenia świadomości pracowników systemu B + R w zakresie wagi i zasad badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki, a także potrzeb sektora nauki i gospodarki w tym zakresie.

Za wdrażanie działania odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje o konkursach publikowane są na stronie www.mnisw.gov.pl.

• Priorytet VI

Działanie 6.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie

Poddziałanie 6.1.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy

Wsparcie można otrzymać m.in. na projekty dotyczące:

• realizacji programów aktywizacji zawodowej obejmujących jedną lub kilka z następujących form wsparcia, połączonych z możliwością zapewnienia opieki nad dziećmi lub osobami zależnymi dla osoby uczestniczącej w projekcie:

• staże lub praktyki zawodowe,

• subsydiowanie zatrudnienia,

REKLAMA

• wspierania inicjatyw na rzecz podnoszenia mobilności geograficznej (regionalnej i międzyregionalnej) osób pozostających bez zatrudnienia (w tym zwłaszcza osób zamieszkujących na obszarach wiejskich) m.in. poprzez dofinansowanie przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz zwrot kosztów zakwaterowania,

• upowszechniania i promocji alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy (w tym m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna).

Za realizację poddziałania odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie, które wskazują instytucję przyjmującą wnioski. Informacje o konkursach pojawiają się na stronach zarówno urzędu marszałkowskiego, jak i wskazanej instytucji.

Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

Z działania 6.2 można otrzymać dofinansowanie m.in. na wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym na założenie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej). Za to działanie także odpowiadają samorządy województw, a ogłaszanie konkursów odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku Poddziałania 6.1.1.

• Priorytet VII

Za realizacje Priorytetu VII odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie i wskazane przez nie instytucje.

Działanie7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej

Poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Ze środków przeznaczonych na to poddziałanie będą finansowane m.in. staże i zatrudnienie subsydiowane osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w organizacjach pozarządowych oraz spółdzielniach socjalnych, a także promocja i wsparcie wolontariatu w zakresie integracji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

• Priorytet VIII

Za realizację Priorytetu VIII odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie i wskazane przez nie instytucje.

Działanie 8.1. Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie

Poddziałanie 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie

Dotacje będą udzielane m.in. na:

• pomoc w tworzeniu partnerstw lokalnych z udziałem m.in. przedsiębiorstw, organizacji pracodawców, związków zawodowych, jednostek samorządu terytorialnego, urzędów pracy i innych środowisk, mających na celu opracowanie i wdrażanie strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą na poziomie lokalnym i wojewódzkim,

• wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne w tworzeniu i realizacji programów zwolnień monitorowanych, w tym szkoleń i doradztwa zawodowego,

• podnoszenie świadomości pracowników i kadr zarządzających modernizowanych firm w zakresie możliwości i potrzeby realizacji projektów wspierających procesy zmian poprzez szkolenia i doradztwo,

• szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych (w tym indywidualne plany działań i pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia),

• szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa.

Oczywiście przedsiębiorcy i pracownicy firm mogą brać udział w konferencjach, szkoleniach i studiach podyplomowych finansowanych z innych działań PO Kapitał Ludzki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA