| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Litwie

Jak założyć firmę na Litwie

PIT na Litwie płacony jest według podstawowej stawki w wysokości 24 proc. W przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT stawka ta jest obniżona do poziomu 15 proc. Podobnie jest z rozliczeniami CIT. Stawka podstawowa wynosi 15 proc.

JAK ROZLICZAĆ DYWIDENDY O ODSETKI

• Dywidendy wypłacane przez spółki litewskie co do zasady opodatkowane są podatkiem u źródła w wysokości 15 proc. Stawka ta może być obniżona na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolniona na podstawie litewskich przepisów implementujących Dyrektywę UE dotyczącą opodatkowania spółek-matek i spółek-córek różnych państw członkowskich. Na gruncie przepisów implementujących tę dyrektywę zwolnienie stosuje się, pod warunkiem że odbiorca dywidendy posiada co najmniej 10 proc. udziałów w spółce wypłacającej przynajmniej przez okres 12 miesięcy.

• Odsetki, przychody z praw autorskich czy należności licencyjne opodatkowane są stawką 10 proc. Od 1 stycznia 2009 r. odsetki wypłacane podmiotom z państw członkowskich UE będą opodatkowane w wysokości 5 proc. Natomiast od 1 lipca 2011 r. zarówno odsetki, jak i należności licencyjne wypłacane wspomnianym podmiotom nie będą podlegać opodatkowaniu.

Z danych Natalii Krupy wynika, że standardowa stawka CIT wynosi na Litwie 15 proc. Z opodatkowania podatkiem dochodowym wyłączone zostały do 1 stycznia 2009 r. m.in. jednostki budżetowe i samorządowe. Od 1 stycznia 2009 r. wyłączenie obejmować będzie jednostki państwowe oraz samorządowe, Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych, jak również państwowy zakład ubezpieczeń.

- Co ciekawe, w przypadku małych przedsiębiorstw, których dochód w danym roku podatkowym nie przekroczył 500 tys. LTL, a liczba pracowników nie przekroczyła 10, stosowana jest obniżona stawka 13 proc. - wyjaśnia Natalia Krupa.

Dodaje, że straty podatkowe co do zasady mogą być rozliczane przez podmioty w okresie pięciu następujących po sobie lat podatkowych. Szczególnymi regulacjami objęte są straty powstałe wskutek sprzedaży papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych. Straty powstałe w konsekwencji tych operacji mogą być rozliczane w okresie trzech kolejnych lat podatkowych, jednak wyłącznie z zyskiem powstałym ze sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych.

Rezydenci litewscy, których obrót w okresie 12 miesięcy przekroczył 100 tys. LTL, podlegają obowiązkowi rejestracji dla potrzeb VAT. Natomiast nierezydenci, zamierzający prowadzić działalność gospodarczą na terenie Litwy mają obowiązek rejestracji dla potrzeb VAT lub wyznaczenia reprezentanta podatkowego bez względu na wysokość obrotów.

Deklarację podatkową należy składać do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, w tym samym terminie powinna nastąpić również zapłata podatku.

Standardowa stawka VAT wynosi 18 proc. Dodatkowo obowiązuje również obniżona stawka 9 proc., mająca zastosowanie m.in. dla preferencyjnych pożyczek państwowych, usług budowlanych, remontowych i projektowania budynków. Natomiast preferencyjna stawka 5-proc. stosowana jest m.in. do książek, czasopism, transportu pasażerów, usług hotelarskich, niektórych produktów żywnościowych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK