| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

www.prywatni.pl


1 Materiał opracowany na podstawie publikacji Przewodnik biznesmena, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli oraz K. Wach, Jak założyć firmę w Unii Europejskiej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005.

2 J. Michałowski, Jak założyć firmę w Unii Europejskiej. Opinia eksperta., Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005, s. 62.

3 K. Wach, Jak założyć firmę w Unii Europejskiej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005, s. 61.

4 Otwarcie rynku pracy będzie mogło mieć miejsce, gdy spełnione zostaną odpowiednie warunki, w szczególności gdy przestrzegane będą warunki pracy i wynagrodzenia cudzoziemców i będą one porównywalne z wynagrodzeniami pracowników belgijskich. Przewiduje się, że nie nastąpi to przed 2011 r.

5 W Belgii ustawowo określone są 42 zawody reglamentowane, m.in. zawody w branży budowlanej i instalacyjnej, fryzjer, kosmetyczka, technik dentystyczny, piekarz.

6 Zasady stosowania systemu ubezpieczeń społecznych ustalone przez ONSS są dostępne na stronie internetowej ONSS: http://www.onssrszlss.fgov.be/Onssrsz/ige/2007_01_f.nsf.

Anna Lewandowska

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »