| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak wykorzystać leasing przy inwestycji z udziałem funduszy unijnych

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji z udziałem funduszy unijnych

Oszczędność czasu, prostsze procedury weryfikacji klienta powodują, że leasing coraz częściej wygrywa z tradycyjnym kredytem bankowym. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że czas oczekiwania na decyzję o możliwości zawarcia umowy leasingowej może zamknąć się w godzinie, to forma ta jawi się jako bardzo atrakcyjne źródło finansowania. Jak więc przygotować się do aplikowania o unijne środki w sytuacji, gdy jesteśmy klientem firmy leasingowej?


Przedsiębiorca, który myśli o finansowaniu inwestycji z funduszy unijnych, powinien dowiedzieć się, czy planowany przez niego projekt wpisuje się w wytyczne określonego programu operacyjnego. Wielkość przedsiębiorcy, miejsce i rodzaj planowanej inwestycji czy wysokość osiąganego zysku to te czynniki, które decydują, z jakiego programu może skorzystać potencjalny beneficjent.

Aplikowanie o unijne środki wymaga przygotowania formalnego wniosku. Do niego powinny zostać dołączone załączniki, takie jak biznesplan czy szczegółowy opis planowanej operacji. Wśród tych dokumentów pojawia się także promesa leasingowa. Jest to dokument, wydawany przez firmy leasingowe, który potwierdza, że przedsiębiorca ma zagwarantowane środki własne na realizację projektu.

Wniosku nie trzeba jednak przygotowywać samemu. Przy procesie aplikowania o unijne środki przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy, którą przygotowały dla nich firmy leasingowe. Europejski Fundusz Leasingowy nawiązał współpracę z kilkoma firmami doradczymi, którym są przekazywane informacje o planowanej przez klienta inwestycji, kosztach oraz lokalizacji.

Na podstawie tych danych, jak również wywiadu przeprowadzonego przez doradcę u klienta, firmy te dokonują analizy możliwości pozyskania środków na projekt. Jeśli inwestycja przejdzie pozytywnie weryfikację, klient może skorzystać z pomocy doradcy także przy przygotowywaniu wniosku.

Programy operacyjne dopuszczają kwalifikowalność wydatków związanych z leasingiem operacyjnym, finansowym i zwrotnym. Dotacja związana z inwestycją finansowaną w drodze leasingu nie pokrywa w 100 proc. kosztów związanych z tą formą finansowania. Kosztem kwalifikowanym do współfinansowania jest część raty leasingowej związanej ze spłatą kapitału leasingowanego dobra. Wydatkami niekwalifikującymi się do współfinansowania są takie wydatki związane z umową leasingu, jak podatek, marża finansującego, odsetki od refinansowania kosztów, koszty ogólne, opłaty ubezpieczeniowe.

KARINA JANIK

dział klienta kluczowego, Europejski Fundusz Leasingowy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK