| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.


Tylko projekty doskonale przygotowane pozwolą na skuteczną aplikację i prawidłowe rozliczenie, a więc zasilenie konta przedsiębiorstwa z zewnętrznego źródła finansowania.

Merytorycznie ogół przygotowań do realizacji inwestycji podzielić można na trzy fazy:

1. Etap koncepcyjny projektu.

2. Etap zbierania informacji.

3. Etap przygotowania dokumentacji.

Jednak aby doszło do przygotowania konkretnego projektu, niezbędne jest spełnienie jeszcze dwóch warunków podstawowych: musi zaistnieć pomysł inwestycyjny i musi zostać powołany zespół projektowy. Należy pamiętać, że wypełnianie formularza wniosku o dotację z programów UE jest ostatnim etapem naszej pracy. Projekt tworzy się podczas pracy zespołowej, analizując wewnętrzne możliwości organizacji i potrzeby zewnętrzne otoczenia, w jakim działa nasza firma.

Wszelkie prace nad przygotowaniem projektu inwestycyjnego należy rozpocząć od powołania zespołu projektowego. Zespół taki powinien składać się z kilku osób: przede wszystkim z menedżera projektu, którym będzie jakiś przywódca (decydent albo wyznaczona przez niego osoba z talentem przywódczym), osoba odpowiedzialna za finanse albo mająca w nich bieżącą orientację oraz „wykonawcy”, czyli realizatorzy. Podstawą pracy nad projektem jest dobre współdziałanie tych trzech komórek. Łatwiej osiągnąć sukces inwestycji, kiedy efektywnie będzie prowadzona polityka informacyjna, w której zawczasu określi się:

1) wewnętrzne kanały informacyjne w trakcie przygotowania i realizacji projektu,

2) zakres informacji prezentowanych na zewnątrz firmy oraz

3) zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za koordynację przepływu informacji.

Ten właśnie etap projektu uważam za najważniejszy i decydujący o powodzeniu w późniejszym wnioskowaniu o unijne fundusze. Polega on głównie na:

1. Określeniu celów do zrealizowania - odpowiedzeniu sobie na pytanie, po co realizujemy ten projekt, jakie korzyści ma to przynieść dla rozwoju przedsiębiorstwa, czy na przykład będziemy wkraczać na nowe rynki zbytu, czy zaoferujemy nowy produkt, czy też zmienimy technologię, aby podnieść jakość lub obniżyć koszty produkcji.

2. Określeniu, poprzez jakie działania będziemy te cele realizować - wybór konkretnych czynności, które potrzebne będą do zrealizowania wyżej określonych celów, np. udział w targach zagranicznych, stworzenie nowego działu produkcji czy też zmiany w organizacji pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK