| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zaliczka dla przedsiębiorcy

Zaliczka dla przedsiębiorcy

 Przedsiębiorca na początku musi pokryć z własnych środków wszystkie wydatki w ramach projektu unijnego. To powoduje, że jest zmuszony do zaciągania kredytów na jego finansowanie, a dopiero z opóźnieniem otrzymuje refundację poniesionych kosztów. Uzyskałem informację, że teraz przedsiębiorca może starać się o zaliczkę. Na jakich zasadach można się o nią ubiegać?


ODPOWIEDŹ

Dotacja rozwojowa w formie zaliczki może być udzielona przedsiębiorcy, którego projekt dotyczy inwestycji początkowej polegającej na wykorzystaniu nowych technologii i wdrożeniu rozwiązań charakteryzujących się innowacyjnością na poziomie co najmniej europejskim.

Wyjaśnienie

Droga do zaliczek jest również otwarta, o ile projekt:

• polega na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i/lub wdrożeniu ich wyników,

• realizowany jest w ramach programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,

• polega na wsparciu funduszy kapitałowych,

• realizowany jest wyłącznie przez jednego beneficjenta i beneficjent ten jest spółką skarbu państwa lub bankiem państwowym.

Dotację rozwojową w formie zaliczki może otrzymać beneficjent, jeżeli jego projekt ma charakter infrastrukturalny z zakresu ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury, ochrony zdrowia i szkolnictwa wyższego.

Warunkiem przekazania dofinansowania w formie zaliczki jest ustanowienie i wniesienie zabezpieczenia:

- jeżeli dofinansowanie nie przekracza 1 mln zł - weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową;

- jeżeli dofinansowanie przekracza 1 mln zł - w pieniądzu bądź: poręczenie bankowe, poręczenie spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, weksel z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zastaw na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego, zastaw rejestrowy na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej beneficjenta, przewłaszczenie rzeczy ruchomych beneficjenta na zabezpieczenie, hipoteka, poręczenie według prawa cywilnego.

Zaliczka może być wypłacona w jednej lub kilku transzach (terminy są określone w harmonogramie). Przekazanie pierwszej transzy zaliczki następuje na podstawie umowy o dofinansowanie, w określonej w niej wysokości i terminie. Wypłata kolejnej transzy jest uzależniona od rozliczenia (określonej w umowie) części dotychczas otrzymanych transz, nie niższej jednak niż 70% łącznej kwoty przekazanych wcześniej transz.

Korzystając ze standardowej procedury, przedsiębiorca musiałby pokryć z własnych środków wszystkie wydatki poniesione w ramach projektu otrzymując, z pewnym opóźnieniem, refundację poniesionych kosztów. System zaliczkowy umożliwia przekazanie beneficjentowi całości lub części dofinansowania z góry, dzięki czemu nie jest on zmuszony do korzystania z kredytów na finansowanie realizowanego projektu. Zaliczkowanie wypłat zapewnia płynność finansową projektu, co dodatkowo stymuluje aktywność podmiotów wcześniej marginalizowanych. Zmniejszą się koszty projektów w związku z tym, że beneficjenci nie będą ponosić kosztów kredytów, o które musieliby się starać gdyby zaliczki nie były dostępne. Dzięki zaliczkom projekty będą szybciej wdrażane. Stanie się tak dzięki uproszczeniu procedury. Pierwsza transza zaliczki jest wypłacana na podstawie umowy o dofinansowanie. Znika procedura towarzysząca staraniu się o kredyt bankowy, która pochłania część czasu potrzebnego na realizację projektu.

Agnieszka Jezierska

Podstawa prawna:

• rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych z dnia 7 września 2007 r. (Dz.U. nr 175, poz. 1232).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK