| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne są najchętniej wykorzystywanym przez przedsiębiorców sposobem finansowania rozwoju własnej firmy. W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie miała do rozdysponowania na ten cel ponad 1,4 mld euro.


Doświadczenie z wykorzystywania funduszy unijnych na lata 2004-2006 wskazują, że dotacje inwestycyjne są tą formą wsparcia, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jednym - aczkolwiek nie jedynym - z urzędów, który dostanie fundusze unijne do rozdysponowania na ten cel, będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Do podziału między firmy będzie ponad 1,4 mld euro. Z tych pieniędzy będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy.


Nie każda firma będzie mogła skorzystać ze wsparcia w ramach Działania 4.4. w Programie Innowacyjna Gospodarka. Są dwa warunki wejściowe. Pierwszy z nich to odpowiednia wielkość inwestycji. Musi ona być w przedziale (licząc w ramach tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli tych wydatków inwestycyjnych przedsiębiorców, które UE uznaje za odpowiednie do refundacji) od 8 mln zł do 160 mln zł. Widać więc od razu, że to jest to wsparcie adresowane do średnich i dużych firm. Małe i mikro przedsiębiorstwa będą miały problemy z przeprowadzeniem odpowiednio dużej inwestycji, by uzyskać dotacje. To wysoki limit, jeśli spojrzy się na wsparcie udzielane w latach 2004 - 2006. Dotacje podobnej wysokości można było w tych latach uzyskać w nielicznych działaniach. Przykładem są wczesne nabory do Poddziałania 2.2.1 w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw.


Kolejnym warunkiem udzielenia wsparcia jest innowacyjność projektu. Co to oznacza? Według przyjętych przez PARP rozwiązań tylko takie inwestycje będą dostawać dotacje z funduszy unijnych w ramach tego działania, które zawierają rozwiązania technologiczne stosowane na świecie nie dłużej niż trzy lata. Celem takiego ograniczenia jest wzmocnienie pozycji technologicznej polskich firm nie tylko w skali krajowej, ale także międzynarodowej. W praktyce przekłada to się na unowocześnianie produkcji lub usług przedsiębiorstw w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne.


Jeśli przedsiębiorca nie spełnia jednego z dwóch warunków wejściowych, to nie powinien załamywać rąk. Działanie 4.4 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) jest jedną z kilku możliwości uzyskania wsparcia. Na pewno powinien zainteresować się regionalnymi programami operacyjnymi, w których są dotacje dla przedsięwzięć o wartości poniżej 8 mln zł. Środki dla firm są także pozostałych programach operacyjnych jak na przykład Infrastruktura i Środowisko (IiŚ). Tylko że są one przeznaczone na wsparcie określonych rodzajów działalności. Dla przykładu w programie IiŚ będą to projekty energetyczne i środowiskowe.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK