| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne są najchętniej wykorzystywanym przez przedsiębiorców sposobem finansowania rozwoju własnej firmy. W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie miała do rozdysponowania na ten cel ponad 1,4 mld euro.


Maksymalna wysokość dotacji w Działaniu 4.4 w PO IG wynosi 40 mln zł na część inwestycyjną oraz do 1 mln zł na część szkoleniową. Natomiast minimalny wkład własny beneficjenta nie może być niższy niż 30 proc. wartości projektu dla części inwestycyjnej oraz 55 proc. dla części szkoleniowej.


Umieszczenie dotacji na szkolenia pracowników w projekcie inwestycyjnym nie jest pomyłką. To celowe działania Unii Europejskiej, określone zasadą finansowania krzyżowego. Można je spotkać we wszystkich programach operacyjnych. W działaniu 4.4 w PO IG pozwoli ono przeszkolenie pracowników np. do pracy przy nowej linii produkcyjnej nabytej przy udziale dotacji z funduszy unijnych.


Nabór wniosków w pierwszym konkursie na dotacje inwestycyjne w ramach PO IG, PARP powinien rozpocząć na przełomie 2007 i 2008 roku. Z informacji GP wynika, że ocena będzie przebiegała dwustopniowo. Najpierw przedsiębiorca powinien złożyć uproszczony wniosek o udzielenie dotacji, do którego powinien być załączony biznesplan wraz z następującymi załącznikami: informacją dotyczącą otrzymania pomocy publicznej innej niż pomoc de minimis oraz dokumentami potwierdzającymi zewnętrze finansowanie projekty (np. kopia promesy kredytowej bądź leasingowej).


Ta dokumentacja będzie podlegała najpierw wstępnej ocenie formalnej, w której zostanie sprawdzona kompletność wniosku i załączników oraz ich poprawność. Można spodziewać się, że wnioski z błędami firmy będą mogły poprawić. Potem nastąpi ocena merytoryczna. Kryteria obligatoryjne zostaną ocenione przy użyciu metody zerojedynkowej (uzyskanie choć jednego 0 będzie dyskwalifikowało projekt). Natomiast w przypadku kryteriów merytorycznych zostanie zastosowana ocena punktowa. Tak jak to było w przypadku dotacji inwestycyjnych na lata 2007-2013 o uzyskaniu wsparcia będzie decydowała liczba uzyskanych punktów.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK