| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Średni i duzi przedsiębiorcy nie muszą korzystać z rozproszonych form podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników. Mogą skorzystać z programów szkoleniowych o charakterze zamkniętym, których zadaniem będzie podniesienie kompetencji pracowników tylko ich firmy.


W przeciwieństwie do szkoleń finansowanych z funduszy unijnych na lata 2004-2006 wnioski o wsparcie projektu prawdopodobnie będą mogły składać nie tylko firmy szkoleniowe, ale także przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorstw i firm szkoleniowych. Jednak to nowe rozwiązanie raczej nie spotka się z szerszym zainteresowaniem biznesu, bowiem wiąże się z koniecznością rozliczania dotacji unijnych. A do tego potrzeba ludzi i specjalistycznej wiedzy.


Tak więc należy spodziewać się, że proces aplikowania o dotacje na projekt szkoleniowy nie ulegnie zmianie. Nadal będą to robiły firmy szkoleniowe, które oprócz tego, że będą odpowiadały za realizację projektu, to jeszcze rozliczą unijną dotację.

Nowością w programie Kapitał Ludzki jest także zakres przeprowadzania szkoleń. Oprócz kursów, firmy w ramach projektów będą mogły zawrzeć elementy doradztwa strategicznego oraz korzystać z e-learningu i blended learningu (nauka w domu pod opieką trenera).


Firmy, które będą przygotowywały projekt szkoleniowy, muszą także zwrócić uwagę na to, gdzie ubiegać się o wsparcie unijne. Program Kapitał Ludzki składa się z dwóch komponentów. 72 proc. z ponad 11 mld euro zostało skierowane do regionów i pozostanie w gestii urzędów marszałkowskich. Tu będą dostępne dotacje dla projektów szkoleniowych, które mają charakter regionalny. To znaczy, że jeśli firma ma swoją siedzibę w jednym województwie i nie ma sieci oddziałów w pozostałych regionach, będzie musiała ubiegać się o dofinansowanie w urzędzie marszałkowskim.


Natomiast pomoc ze środków, które będą zarządzane na poziomie krajowym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, są skierowane do tych firm, które mają swoje oddziały rozsiane co najmniej w czterech regionach.


Aby ubiegać się o dofinansowanie zamkniętego projektu szkoleniowego, jego koszty muszą przekroczyć 200 tys. zł. To oznacza, że na pewno nie będą one dostępne dla małych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie stworzyć i skonsumować programu szkoleniowego o takiej wartości.


SZERSZA PERSPEKTYWA

Rynek

Szkolenia, kursy, dopłaty do studiów to formy działań współfinansowanych ze środków unijnych, z których skorzystało bezpośrednio najwięcej osób. Łącznie ze wszystkich programów pomocowych, które oferowały szkolenia, doradztwo, studia czy też inne formy podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i wykształcenia, skorzystało prawie 900 tys. osób. Ponieważ szkolenia nadal trwają, to można się spodziewać, że w ciągu kilku miesięcy ta liczba sięgnie 1 mln osób. Łącznie na miękkie działania społeczne Polska miała do wydania na lata 2004-2006 ponad 5,2 mld zł ze środków unijnych. Z założeń programu Kapitał Ludzki, który będzie wdrażany w latach 2007-2013, wynika, że szkoleniami zostanie objętych ponad 600 tys. pracowników przedsiębiorstw oraz 24 tys. pielęgniarek i położnych. Na wsparcie w postaci darmowych kursów zawodowych będzie mógł liczyć także prawie 1 mln bezrobotnych i poszukujących pracy (w tym ćwierć miliona w wieku do 24 roku życia). Dodatkowo granty na założenie własnej firmy ma otrzymać 100 tys. osób.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK