| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Średni i duzi przedsiębiorcy nie muszą korzystać z rozproszonych form podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników. Mogą skorzystać z programów szkoleniowych o charakterze zamkniętym, których zadaniem będzie podniesienie kompetencji pracowników tylko ich firmy.


W przeciwieństwie do szkoleń finansowanych z funduszy unijnych na lata 2004-2006 wnioski o wsparcie projektu prawdopodobnie będą mogły składać nie tylko firmy szkoleniowe, ale także przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorstw i firm szkoleniowych. Jednak to nowe rozwiązanie raczej nie spotka się z szerszym zainteresowaniem biznesu, bowiem wiąże się z koniecznością rozliczania dotacji unijnych. A do tego potrzeba ludzi i specjalistycznej wiedzy.


Tak więc należy spodziewać się, że proces aplikowania o dotacje na projekt szkoleniowy nie ulegnie zmianie. Nadal będą to robiły firmy szkoleniowe, które oprócz tego, że będą odpowiadały za realizację projektu, to jeszcze rozliczą unijną dotację.

Nowością w programie Kapitał Ludzki jest także zakres przeprowadzania szkoleń. Oprócz kursów, firmy w ramach projektów będą mogły zawrzeć elementy doradztwa strategicznego oraz korzystać z e-learningu i blended learningu (nauka w domu pod opieką trenera).


Firmy, które będą przygotowywały projekt szkoleniowy, muszą także zwrócić uwagę na to, gdzie ubiegać się o wsparcie unijne. Program Kapitał Ludzki składa się z dwóch komponentów. 72 proc. z ponad 11 mld euro zostało skierowane do regionów i pozostanie w gestii urzędów marszałkowskich. Tu będą dostępne dotacje dla projektów szkoleniowych, które mają charakter regionalny. To znaczy, że jeśli firma ma swoją siedzibę w jednym województwie i nie ma sieci oddziałów w pozostałych regionach, będzie musiała ubiegać się o dofinansowanie w urzędzie marszałkowskim.


Natomiast pomoc ze środków, które będą zarządzane na poziomie krajowym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, są skierowane do tych firm, które mają swoje oddziały rozsiane co najmniej w czterech regionach.


Aby ubiegać się o dofinansowanie zamkniętego projektu szkoleniowego, jego koszty muszą przekroczyć 200 tys. zł. To oznacza, że na pewno nie będą one dostępne dla małych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie stworzyć i skonsumować programu szkoleniowego o takiej wartości.


SZERSZA PERSPEKTYWA

Rynek

Szkolenia, kursy, dopłaty do studiów to formy działań współfinansowanych ze środków unijnych, z których skorzystało bezpośrednio najwięcej osób. Łącznie ze wszystkich programów pomocowych, które oferowały szkolenia, doradztwo, studia czy też inne formy podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i wykształcenia, skorzystało prawie 900 tys. osób. Ponieważ szkolenia nadal trwają, to można się spodziewać, że w ciągu kilku miesięcy ta liczba sięgnie 1 mln osób. Łącznie na miękkie działania społeczne Polska miała do wydania na lata 2004-2006 ponad 5,2 mld zł ze środków unijnych. Z założeń programu Kapitał Ludzki, który będzie wdrażany w latach 2007-2013, wynika, że szkoleniami zostanie objętych ponad 600 tys. pracowników przedsiębiorstw oraz 24 tys. pielęgniarek i położnych. Na wsparcie w postaci darmowych kursów zawodowych będzie mógł liczyć także prawie 1 mln bezrobotnych i poszukujących pracy (w tym ćwierć miliona w wieku do 24 roku życia). Dodatkowo granty na założenie własnej firmy ma otrzymać 100 tys. osób.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »