REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rola Pierwszej Damy

dr Irena Kamińska - Radomska
Rola Pierwszej Damy to nie tylko funkcje reprezentacyjne.
Rola Pierwszej Damy to nie tylko funkcje reprezentacyjne.

REKLAMA

REKLAMA

Czy żona głowy państwa powinna stać w cieniu swego męża? To ostatnio często zadawane pytanie. Nasuwa się automatycznie myśl, dlaczego ostatnio rozgorzała na ten temat dyskusja, dlaczego pojawił się taki problem. I czy jest to problem. Zagadnienie warto rozpatrzyć z kilku perspektyw: różnic kulturowych, protokołu, sytuacji politycznej i osobowości pierwszych dam.

Pierwsza Dama w kulturze męskiej

W kulturze męskiej, tradycyjnie patriarchalnej (konstytucyjne równouprawnienie nie zmienia typu kultury, unika się raczej samego sformułowania „patriarchat”), której ekstremalną wersją jest tzw. "machoizm" nie ma nawet mowy o jakimkolwiek eksponowaniu się żon prezydentów czy premierów. Żona głowy państwa, która próbowałaby zagrać pierwsze skrzypce, raczej pomniejszyłaby wartość polityka w oczach społeczeństwa. Dlatego nie znamy z mediów żony prezydenta Rosji Miedwiediewa czy żony premiera Putina. Wyjątkiem była Raisa Gorbaczow w czasach „pieriestrojki”, krytykowana przez swoich, akceptowana i podziwiana przez Zachód, spełniająca ważną w tym czasie rolę polityczną - para Garbaczowów realizowała politykę zmian i otwarcia bloku wschodniego na świat. Rola została spełniona i pierwsze damy Federacji Rosyjskiej pozostają w cieniu.

REKLAMA

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Osobowość Pierwszej Damy

W obrębie tej samej kultury jedna żona prezydenta stoi skromnie u jego boku jak Laura Bush, inna nie schodzi z ekranów telewizyjnych jak Michelle Obama, wyznaczając trendy mody, jak powiedzą zwolennicy, czy łamiąc zasady oficjalnego stroju First Lady, jak powiedzą przeciwnicy.
Protokół wyznacza odpowiedzialną rolę żonie głowy państwa. Co prawda Pierwsza Dama nawet nie pojawia się na głównej liście precedencji, jednak podczas funkcji reprezentacyjnych, towarzysząc mężowi przyjmuje niejako jego pozycję i podczas przyjęć obok niej będzie zajmować miejsce najważniejszy gość. Pierwsze damy oficjalnie podejmują działalność charytatywną, obejmują patronatem ciekawe i doniosłe wydarzenia kulturalne i naukowe. Natomiast nieopisana może być też rola Pierwszej Damy poprzez mniej oficjalne działania dyplomatyczne. Najważniejszą jednak rolą Pierwszej Damy jest wspierać i popierać męża. Bez względu na wszystko. No właśnie, czy na pewno bez względu na wszystko? Czy skandale premiera Włoch Silvio Berlusconiego nie dają jego żonie prawa powiedzieć „basta”, czy też powinna trwać przy mężu z podniesioną głową jak Pani Clinton? To już jest kwestia natury moralnej. 

Zobacz więcej o Autorze i The Protocol School of Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA