| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ćwiczenia głosu

Najnowsze badania wykazały, że przemówienie trafia do słuchaczy w około 10% dzięki słowom, około 40% dzięki głosowi,i około 50% dzięki mowie ciała.

Dla adeptów sztuki publicznego przemawiania oznacza to, że:

  • Słowa, a więc treść, muszą być jasne i zrozumiałe.
  • Należy ćwiczyć głos.
  • Język gestów i komunikaty niewerbalne mają największe znaczenie dla skuteczności przemówienia!

Pracuj nad głosem

Miłego głosu słucha się z pewnością lepiej niż takiego, który jest nieprzyjemny dla ucha. Na szczęście prawie każdy zdrowy głos możne brzmieć dobrze, o ile mówca zaznajomi się z techniką właściwego mówienia i budowania zdań. Dlatego przypominam raz jeszcze:

Mów jasno i wyraźnie
Moduluj swój głos! Nie bój się używać na przemian niskich i wysokich tonów! Mów krótkimi zdaniami łukowymi, gdyż wtedy głos niemal automatycznie będzie pogłębiał się w odpowiednich momentach. A oto jak możesz dodatkowo popracować nad głosem:
Stań rozluźniony i oddychaj głęboko
Przed wejściem na podium rozluźnij okolice ramion i karku przez odpowiednie ćwiczenia odprężające.

Jogging głosu

Specjaliści od artykulacji zalecają ćwiczenia głosu polegające na deklamowaniu czegoś w sposób przesadnie wyraźny i głośny, w swobodnej pozycji stojącej, bez zastanawiania się nad treścią – mogą to być na przykład pary słów: mmmyszszsz i mmmooorze, wwwiaaatr i wwwooooda, usssta i nnnosss. Inne wypróbowane ćwiczenie polega na mówieniu z utrudnieniem: wypowiedz kilka zdań możliwie wyraźnie pomimo utrudnienia, na przykład w postaci krążka z korka o grubości około 0,5 cm umieszczonego między przednimi zębami. Podczas tego ćwiczenia doskonalisz swoją wymowę. Najlepszym joggingiem głosu jest jednak śpiewanie. Doskonale poprawia ono również nastrój. Będąc zatem w drodze do miejsca swojego przemówienia, nie możesz tego czasu wykorzystać lepiej, niż radośnie śpiewając!

Polecamy: Umiejętności przywódcze

Aby skupić na sobie uwagę słuchaczy, powinieneś ćwiczyć głos. Najlepszym treningiem jest kombinacja ćwiczeń rozluźniających i joggingu głosu. Powinieneś również opanować technikę mówienia krótkimi zdaniami łukowymi.

Peter Heigl. Artykuł jest fragmentem książki 30 minut aby zostać dobrym mówcą  Wydawnictwo KOS

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Specjaliści od artykulacji zalecają ćwiczenia głosu polegające na deklamowaniu czegoś w sposób przesadnie wyraźny i głośny, w swobodnej pozycji stojącej, bez zastanawiania się nad treścią.
Specjaliści od artykulacji zalecają ćwiczenia głosu polegające na deklamowaniu czegoś w sposób przesadnie wyraźny i głośny, w swobodnej pozycji stojącej, bez zastanawiania się nad treścią.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK