| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak odzyskać uszkodzony plik z tekstem lub plik PDF?

Jak odzyskać uszkodzony plik z tekstem lub plik PDF?

Ratowanie uszkodzonych lub usuniętych plików to bardzo cenna umiejętność, która przydaje się zarówno w domu, jak i w szkole lub pracy. Bardzo często uszkodzeniu ulegają dokumenty tekstowe oraz pliki zapisane w formacie PDF. Jak je naprawić?

Dokumenty tekstowe w różnych formatach takich jak DOC, RTF, HTML, XLS (z wyjątkiem dokumentów zapisanych w formacie PDF) Możemy spróbować otworzyć w systemowym edytorze tekstowym, aby aby skopiować z nich niesformatowany tekst. Aby otworzyć wewnętrzny edytor systemu Windows, czyli notatnik, naciskamy klawisze Windows + R i wpisujemy polecenie notepad, a następnie potwierdzamy wybór klawiszem Enter. Następnie, przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy, przeciągamy odzyskany fragment pliku do okna Notatnika. Jeśli plik okaże się dokumentem tekstowym, między mnóstwem niezrozumiałych i nieczytelnych znaków znajdziemy fragmenty szukanego tekstu.

Zobacz również: Jak przygotować kampanię Google AdWords?

Jeśli uzyskaliśmy właśnie taki wynik, najlepiej od razu uruchomić program, w którym otwieraliśmy dokument, zanim ten uległ zniszczeniu. Następnie zaznaczamy w notatniku spójny tekst spośród setek nieczytelnych znaków i kopiujemy go do schowka naciskając Ctrl+C lub wybierając z menu opcję Kopiuj. Następnie przechodzimy do drugiej aplikacji i wklejamy skopiowany uprzednio tekst za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl+V. Niestety jest to dość mozolna metoda, jednak pozwala na odzyskanie części lub nawet całości uszkodzonego dokumentu. A jak uratować plik PDF?

Jeśli podobną metodę jak powyżej, zastosujemy dla plików PDF, nie ujrzymy czytelnego tekstu. Jednak, aby odzyskać przynajmniej część tekstu, możemy skorzystać z serwisu PDF-online.com. Jeśli zdecydujemy się na bezpłatną naprawę, każda strona dokumentu zostanie opatrzona dużym znakiem wodnym. Jeśli chcemy mieć dokument bez znaku wodnego, musimy za każdą stronę zapłacić aż 2 Euro, a to spory wydatek. Jednak tak czy inaczej, odzyskany tekst możemy przepisać. 

Zobacz również: Newsletter – co napisać, żeby nie odstraszyć potencjalnego klienta?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK